Pokój dziecięcy i młodzieżowy – pomysły aranżacyjne
Pierwszy dzwonek już za wami, teraz czeka was kolejny rok szkolny pełen nowych wyzwań. Czy w związku z tym, zastanawiacie się nad wprowadzeniem zmian w pokoju pociechy? Wiemy, że aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie! Nie dość, że przestrzeń ta wraz z rozwojem dziecka musi sprostać dynamicznym zmianom, to na dodatek wymaga od mebli, aby były nie tylko funkcjonalne, ale również modne. Jeśli nadal zastanawiacie się jak stworzyć wymarzoną przestrzeń dla dziecka, przedstawiamy kilka wskazówek.
Obecnie, nowoczesne meble muszą spełniać wiele funkcji, a co za tym idzie sprostać oczekiwaniom zarówno dorosłych, jak i dzieci, które coraz częściej mają realny wpływ na finalny wygląd swojego pokoju. Dla tych pierwszych najważniejsze będzie oczywiście bezpieczeństwo, solidność wykonania i funkcjonalność, dla drugich z kolei atrakcyjna forma i design. Całe szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, które są w stanie zadowolić obie strony i pomóc w odpowiedzi na ciężkie pytania: Na jakie kolory ścian się zdecydować? Czy meble do pokoju młodzieżowego mogą być zarówno designerskie, jaki i funkcjonalne? Jak stworzyć przestrzeń, która posłuży dziecku na wiele lat? Oto kilka porad.
- Pierwszy dzwonek
- Pojemne komody i szafy
- Wielofunkcyjne łóżko
- Pozwól mu wyrazić siebie
- Przestrzeń dla nastolatka
Pierwszy dzwonek
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, miejsce do nauki staje się bardzo istotną strefą w pokoju dziecka, a jej centralnym punktem jest oczywiście biurko. Aby sprzyjało ono wygodnej nauce i koncentracji powinno być wyposażone w szeroki blat roboczy oraz wygodne szuflady i półki, w których uczeń zmieści wszystkie niezbędne akcesoria – zeszyty, bloki, papiery itp. Pamiętajmy, że mnogość przedmiotów leżąca na blacie będzie utrudniała skupienie się na nauce, dlatego ograniczmy ich ilość do kilku przyborów do pisania (ołówek, długopis, gumka) no i oczywiście postawmy na nim lampkę z możliwością regulacji.
Wasza pociecha ma w swojej kolekcji mnóstwo lektur, podręczników, słowników oraz atlasów? Aby były zawsze pod ręką, w bliskim sąsiedztwie biurka powinno znaleźć się tam miejsce na regał, wyposażony w dużą ilość przegródek. Jeśli natomiast ograniczona przestrzeń nie pozwala na postawienie regału, zawsze można wykorzystać ścianę nad biurkiem, gdzie bez problemu powiesimy wygodną półkę, która może pełnić zarówno funkcję wiszącej biblioteczki, jak i dodatkowego elementu dekoracyjnego.
Pojemne komody i szafy
W tej kwestii wybór jest naprawdę ogromny i wszystko zależy od powierzchni jaką dysponujemy. Wąskie, szerokie, niskie lub wysokie, całkowicie otwarte, czy przedzielone szufladami – wybór należy do was. Zastanówcie się przy tym jakiego rodzaju rzeczy i w jakiej ilości posiada dziecko – książki, ulubione zabawki i elementy dekoracyjne będą doskonale prezentować się na otwartych pólkach. W szufladach można schować, drobne elementy garderoby i cenne skarby, a w pojemnych, zamykanych szafkach np. przybory szkolne. Ubrania oczywiście znajdą swoje miejsce w szafie, która w zależności od potrzeb może występować także w wersji narożnej, pozwalającej na zaoszczędzenie cennego miejsca potrzebnego np. do zabawy.
Wielofunkcyjne łóżko
Dodatkowe miejsce do spania, czy więcej miejsca do przechowywania? W zależności od potrzeb łóżko może spełniać różne funkcje. Dlatego wybierając miejsce do spania dla swojej pociechy, warto zdecydować się na takie, którego szuflady występują w dwóch opcjach do wyboru. Dzięki takiemu rozwiązaniu już nie będziecie musieli się zastanawiać, gdzie schować pościel i zabawki lub martwić się o dodatkowe miejsce do spania dla koleżanki waszej córki, która chce zostać na noc.
Pozwól mu wyrazić siebie
Oprócz funkcjonalności, pokój ucznia powinien również sprzyjać kreatywnym pomysłom i rozwijać zainteresowania dziecka, dlatego nie skupiajmy się tylko na odpowiedniej przestrzeni do nauki. Niech we wnętrzu, oprócz ergonomicznych rozwiązań, zamieszkają w nim również kolory, wzory i dodatki. Warto postawić na jasne odcienie ścian i mebli, które będą doskonałą bazą dla wszelkiego rodzaju aranżacji, a ich uniwersalność pozwoli w prosty sposób wprowadzić zmiany w wystroju wnętrza.
Jeśli wasze dziecko to mały indywidualista, warto zastanowić się nad ciekawym, a przy tym niezwykle popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jakim są meble, które można personalizować za pomocą pojedynczych elementów takich jak fronty, czy uchwyty. Wybór spośród kilku dostępnych kolorów oraz ich dowolna konfiguracja pozwoli na stworzenie przestrzeni doskonale dopasowanej do gustu i charakteru dziecka.
Dodatkowo, zadbajcie także o elementy, które będą bezpośrednio związane z pasjami i zainteresowaniami młodego człowieka. Powieście na ścianie ciekawe grafiki oraz wieszaki, na których dziecko będzie mogło umieścić ważne dla niego pamiątki i zdjęcia. Możliwość wyrażanie siebie, szczególnie w wieku dojrzewania jest dla dziecka niezwykle istotne. Przemyślcie np. wybranie motywu przewodniego, który będzie odzwierciedlał się w kolorach i dekoracjach – może to być mapa na ścianie dla miłośnika podróży lub elementy marynistyczne dla zapalonego żeglarza. Dobrze urządzone pokoje mogą stać się źródłem inspiracji Twojego dziecka.
Zabawa, nauka, sen – wszystkie te czynności wymagają odpowiedniego otoczenia i atmosfery. Bez względu na wiek dziecka jego pokój powinien przede wszystkim wyrażać jego osobowość i pobudzać w nim ciekawość do odkrywania świata. Dlatego urządzając go wsłuchajmy się w potrzeby młodego mieszkańca, a pozwoli to na stworzenie przytulnego miejsca, spełniającego jego wszystkie oczekiwania.
Przestrzeń dla nastolatka
Wiek nastoletni to nie tylko okres buntu, ale również początek wykształcania się u dzieci własnych przekonań i gustów. Tak, więc aranżacja sypialni zgodna z upodobaniami nastoletniej pociechy, szczególnie kiedy mamy do dyspozycji mały lub wąski pokój młodzieżowy, nie jest łatwym wyzwaniem. Oczywiście należy zacząć od zadania kilku pytań odnośnie kolorów, materiałów i ogólnych inspiracji. Jednak nie każdy podejdzie to projektu ambitnie, szczególnie młodzi mężczyźni – dla nich pokój to często drugorzędna lub nawet trzeciorzędna rzecz. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które trafią w gust każdego. Pokój młodzieżowy szary – jako główna inspiracja, na pewno spodoba się Twojemu dziecku. Można dobrać w tym kolorze dodatki, np. pościel, poduszki, dywan, obrazy czy plakaty na ścianę. Szary pasuje zarówno do ciemnych, jak i jasnych mebli.
Jak pomalować pokój młodzieżowy? Radzimy, by namówić dziecko do wykorzystania na ścianach jasnych barw. Dlaczego? Pastele, odcienie beżu i biele pozwalają łatwiej się skupić niż ciemne kolory – często preferowane przez nastolatków. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w mieszkaniach w bloku, gdzie wymiary pokojów wahają się wokół 10 m2. Mały pokój młodzieżowy w jasnych barwach powiększy powierzchnię optycznie, a przemyślane umeblowanie sprawi, że wyda się on większy niż rzeczywisty metraż.