Klasyczna elegancja w sypialni - tak, jak lubisz. Zainspiruj się projektem z cyklu #RozmowyoStylach

klasyczna elegancja w sypialni

Spis treści
  1. Zgrany duet
  2. Jakość materiałów, bogactwo faktur
  3. Widoczne akcenty, czyli o detalach aranżacyjnych
  4. Jasne, że kolor
  5. Pytasz, jak się wyspać? Odpowiadamy: klasycznie!
  6. Oto wzór na wnętrze

Zgrany duet

Styl klasyczny ukształtował się jako odpowiedź na barokowy przepych, czerpiąc do dziś inspiracje z wielu epok: od architektury starożytnej Grecji i Rzymu aż po szlacheckie dworki. Klasyka położyła kres pałacowości, pełnej złota, zdobień i wszelkiej przesady. Za rys nowoczesności w tradycyjnym stylu odpowiedzialna jest lekkość, prostota i symetria.

W efekcie otrzymujemy wyjątkową harmonię dwóch biegunów: bogactwo klasyki i stylowy minimalizm. Jeśli szukasz uniwersalnych form, ponadczasowych linii, harmonii, stonowanych barw lub jeśli stawiasz na jakość materiałów i umiar w dekoracjach, z pewnością odnajdziesz się w stylu klasycznym. Jeśli dodatkowo pragniesz stworzyć przytulną sypialnię, w której poczujesz się komfortowo i po ciężkim dniu wyciszysz bodźce zewnętrzne – witaj w domu zaaranżowanym według zasad klasyki!

wnętrze eko

Jakość materiałów, bogactwo faktur

Komponowanie wnętrz w stylu klasycznym oznacza dobre materiały i przykładanie uwagi do wykończenia. Warto postawić na drewno, naturalny kamień i ceramikę. Z kolei odradzamy sięganie po beton i cegłę, które lepiej sprawdzą się w innych stylach. W klasyce znajdziesz również tkaniny o ciekawej fakturze: surowość lnu, miękkość weluru czy gładki jedwab.

W meblach pojawia się gruby splot, a nawet elementy skórzane. Ciekawym zabiegiem jest także frezowanie frontów mebli, czyli ozdobne, np. geometryczne żłobienie w kształcie ramki lub innego wzoru, jak w przypadku użytej w aranżacji kolekcji Brolo.

wnętrze minimalistyczne

Widoczne akcenty, czyli o detalach aranżacyjnych

Skoro klasyka jest biegunowym a jednocześnie harmonijnym połączeniem minimalizmu z bogactwem tradycji, weźmy pod lupę te elementy, które są szczególnym nośnikiem tego stylu. Przyjrzymy się im w odniesieniu do naszego projektu-inspiracji, gdzie właśnie zostały zastosowane:

  • sztukaterie – dekoracyjne listwy przypodłogowe lub przysufitowe oraz naścienne, które niepodzielnie od kilku sezonów biją rekordy popularności; są łatwe w montażu oraz utrzymaniu czystości; fantastycznie dzielą przestrzeń i nadają jej eleganckiego charakteru;
  • strukturalne tapety – idealne do samodzielnego malowania (nawet wielokrotnego!) i nadające ścianie oryginalnego i subtelnego efektu wypukłej faktury;  
  • elementy sztuki – przemyślane wzbogacenie wnętrza o takie detale jak plakaty i obrazy, rzeźby czy lampy i wazony; polecamy wybory monochromatyczne lub delikatne akcenty mocniejszego, ciemniejszego koloru.

wnętrze boho  wnętrze industrialne 

Podczas aranżowania przestrzeni w zgodzie z zasadami stylu klasycznego w nowoczesnym wydaniu, otwiera się przed nami ogromny wybór rozmaitych rozwiązań i połączeń faktur. Tym bardziej - w naszych ostatecznych decyzjach, należy pamiętać o zachowaniu umiaru i harmonii.

Jasne, że kolor

Podstawową rolą użytego koloru w omawianym stylu klasycznym jest nieustanne dbanie o dobre samopoczucie domowników i wyciszanie ich po całym dniu, pełnym różnorodnych bodźców. Dlatego śmiało sięgaj po wszystkie naturalne barwy: biel, beż, szarość, odcienie ziemi. Jeśli lubisz mocniejsze tony – uspokajamy, jest na nie przestrzeń. Czerń, granat czy butelkowa zieleń sprawdzą się idealnie jako kolorystyczny kontrast. Zasada, o której warto pamiętać: zdecydowanych odcieni używaj punktowo np. jako jednej ściany, koniecznie w zgaszonym, a nie neonowym wydaniu. To rozwiązanie spokojnie można stosować nawet w mniejszych pomieszczeniach.

Pytasz, jak się wyspać? Odpowiadamy: klasycznie!

Użyte w projekcie meble z kolekcji Brolo to nieszablonowy design, który współtworzy przytulne i komfortowe wnętrze. Jej znakiem rozpoznawczym są frezowane, geometryczne fronty komód, szafek i pojemnych szaf, wchodzących w jej skład. Zastosowany efekt odsłania czarne wnętrze płyty, która w połączeniu z drewnianym dekorem korpusu wzmacnia nowoczesny charakter mebli, a tym samym – całego wnętrza.

W przygotowanej aranżacji łóżko zajmuje centralne miejsce. Tym samym wyznacza układ całego pomieszczenia i poszczególnych stref funkcjonalnych: do przechowywania, dbania o urodę lub małego miejsca do pracy, a przede wszystkim odpoczynku. Warto – szczególnie do mniejszego wnętrza – wybierać meble wielofunkcyjne. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest łóżko ze wspomnianej kolekcji, którego skrzynia może posłużyć jako schowek na rzadziej używane rzeczy. Zastosowany w projekcie granat oraz eleganckie sztukaterie dają efekt przytulności. To, w połączeniu z elegancką linią mebli, niesie komfort i ukojenie. Czego chcieć więcej od sypialni?

klasyczna sypialnia  elegancka sypialnia

Oto wzór na wnętrze

Jeśli po zapoznaniu się z naszą propozycją aranżacji eleganckiej sypialni w stylu klasycznym śnisz, aby śnić w takim wnętrzu, zastosuj te kluczowe wskazówki:

  • połącz minimalizm z bogactwem klasyki
  • utrzymaj kolorystykę
  • postaw na harmonię i symetrię
  • wybierz kolor w zależności od oczekiwań
  • zadbaj o wysoką jakość materiałów i wykończenia
  • zachowaj umiar i unikaj przeładowania

Do miłego zasypiania i kolorowych snów.
Odpoczywaj tak, jak lubisz.

 

Komentarze użytkowników (0)