Funkcjonalna i ładna jadalnia sukcesem przemyślanej aranżacji

Bardzo ważnym punktem każdego mieszkania czy domu jest jadalnia. To miejsce, w którym zabiegani domownicy mogą w spokoju porozmawiać oraz wspólnie spożywać posiłki. Z tych względów powinna ona być przytulna i komfortowa. Zapewnić nam to mogą odpowiednio wybrane meble, efektowne oświetlenie, przyjazna kolorystyka oraz ciekawe dodatki. Pamiętajmy jednak, że jedynie przemyślana aranżacja jadalni sprawi, że będzie ona żyła w harmonii z pozostałymi pomieszczeniami naszego domu, a zwłaszcza z kuchnią. Zatem jak należy urządzić piękną jadalnię? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając meble oraz wszelkie dodatki?

Spis treści
  1. Ładne jadalnie – jak zaaranżować?
  2. Jadalnia będąca oddzielny pomieszczeniem
  3. Jadalnia z kuchnią
  4. Jadalnia z pokojem dziennym
  5. Meble do jadalni – własny zestaw czy gotowy komplet
  6. Stół jako główny element jadalni

Ładne jadalnie – jak zaaranżować?

Przynajmniej raz w życiu przychodzi nam zmierzyć się z nie lada wyzwaniem, jakim jest urządzenie własnej jadalni. Jest to dla większości ogromny problem, gdyż aranżacja wnętrz wymaga fachowego i niezawodnego rozplanowania przestrzeni, przy uwzględnieniu osobistych preferencji. Jest to przedsięwzięcie niezmiernie czasochłonne, wymagające skupiania uwagi oraz głowy pełnej pomysłów. Dlatego część osób decyduje się udać do projektanta wnętrz, który profesjonalnie zaaranżuje jadalnie w każdym stylu. Jednak większość z nas, ze względu na minimalizację kosztów, decyduje się samodzielnie urządzić piękną i funkcjonalną jadalnię. Osoby te na początku powinny dokładnie przestudiować projekt pomieszczenia, gdyż niezbędne im będą: wymiary, rozmieszczenie drzwi, okien czy grzejników.

Kolekcja Havana
kolekcja mebli Havana

Następnie możemy poszukać ciekawych inspiracji, by móc w minimalnym stopniu określić zarys naszej jadalni. Niezależnie od tego, czy wnętrze będzie urządzone w stylu nowoczesnym, klasycznym, wiejskim czy skandynawskim, musimy podjąć decyzję dotyczącą koloru ściany, rodzaju oświetlenia, mebli oraz dodatków. Musimy jedynie pamiętać, by nasz wybór był zgodny z gustem wszystkich domowników, wówczas mamy pewność, że jadalnia jest nie tylko ładna, ale i wygodnai wszyscy będą się w niej dobrze czuli.

Jadalnia będąca oddzielny pomieszczeniem

Dla osób, które samodzielnie aranżują swoją jadalnię, najlepszym rozwiązaniem jest oddzielne pomieszczenie, gdyż później przebywając w niej na co dzień nie musząmartwić się, że pozostałe pomieszczenia będą różnić się od niej wizualnie. Do tego oddzielne pomieszczenie daje ogromną swobodę nie tylko w wyborze stylu, ale także w kupnie mebli czy doborze dodatków. Na początku określmy styl naszego wnętrza. Następnie nakreślamy kolorystykę, do której dobieramy meble. W zależności od wielkości pomieszczeniadobieramy zwłaszcza wielkość i kształt stołu.

W jadalni o niewielkiej powierzchni powinna być zachowana jasna, pastelowa kolorystyka. Oprócz rozkładanego stołu oraz krzeseł można ustawić niewielki kredens lub małą witrynę, np. Visto. W przestronnym wnętrzu może pojawić się niewielki problem z umiejętnym zagospodarowaniem przestrzeni. Jednak nie należy się tym martwić. W ofercie stacjonarnych lub internetowych sklepów meblowych znajdziemy wiele pięknych i funkcjonalnych mebli do jadalni. Ciekawym pomysłem jest ustawienie na jednej ze ścian dużej, ciemnej komody na wino. Do tego świetnie będą współgrały regały Aviles, które dodatkowo nadadzą wnętrzu kształt mini spiżarni.

Kolekcja Aviles
kolekcja mebli Aviles
Kolekcja Visto
kolekcja mebli Visto

Ostatnio również bardzo modne stało się urządzanie jadalni w stylu wiejskim. Jest to dość przytulna i romantyczna aranżacja, która cechuje się białymi bądź drewnianymi meblami oraz mnogością dekorów kwiatowych.

Jadalnia z kuchnią

W obecnych czasach jadalnia najczęściej umiejscowiona jest w części kuchni. Takie rozwiązanie posiada wiele plusów. Przede wszystkim układ ten umożliwia wygodne i swobodne serwowanie posiłków ze względu na niewielką odległość pomiędzy blatem roboczym z kuchenką a stołem. Poza tym w trakcie spożywania posiłków w każdej chwili można wstać i po coś sięgnąć, czy to po przyprawę, nową serwetkę bądź papierowy ręcznik. Natomiast minusem połączenia jadalni z kuchnią jest to, że wystrój obu tych części pomieszczenia musistanowić harmonijną i integralną całość. Oznacza to, iż wybierając meble do kuchni w stylu klasycznym, powinniśmy do nich dobrać rozkładany, prostokątny stół z litego drewna, posiadający proste nogi. Na nim mile widziana jest piękna serweta bądź elegancki obrus. Wokół powinny znajdować się drewniane krzesła wzbogacone obiciową tkaniną.

jadalnia z kuchnią

W przypadku, gdy postawimy na nowoczesną kuchnię, to należy wybrać stół z blatem szklanym z metalowymi krzesłami, bądź ladę barową ze stylowymi hokerami. Tak więc,jak zauważyliśmy zarówno stylistyka, jak i kolorystyka części kuchennej i części jadalnianej powinna być zbliżona.

Jadalnia z pokojem dziennym

Właściciele dużych domów bardzo często decydują się na otwarte przestrzenie. Wówczas jadalnia wydzielona jest w części salonowej. W wielu inspiracjach możemy zauważyć, że z jednej strony pomieszczenia znajduje się sofa lub narożnik, stolik kawowy oraz szafka RTV, natomiast z drugiej masywny stół z krzesłami. Należy pamiętać, że łącząc jadalnię z salonem, należy zachować zbliżoną stylistykę obu części. Jednak w tym przypadku mamy nieco więcej swobody niż podczas aranżacji jadalni połączonej z kuchnią. Gdy chcemy odciąć nieco kącik jadalniany od aranżacji salonu, wówczas możemy symbolicznie wydzielić granicę pomieszczeń.

jadalnia z pokojem dziennym
 
jadalnia w pokoju dziennym

Wystarczy pomiędzy tymi częściami wnętrza umieścić ciekawy regał Laser 3D lub nietypową komodę Amazon. W późniejszym czasie taki zabieg pozwoli nam na zmianę koloru ścian bądź stylistykę mebli.

Meble do jadalni – własny zestaw czy gotowy komplet

Bez względu, w jakiej opcji posiadamy swoją jadalnię, warto pamiętać o właściwym wyborze mebli. Należy zastanowić się, czy kupujemy meble w komplecie, czy też sami stwarzamy ciekawy zestaw.  Gotowy komplet od renomowanego producenta mebli jest świetną opcją dla osób, które nie potrafią we własnym zakresie dobrać wszystkich elementów umeblowania oraz pragną zaoszczędzić swój cenny czas. Dla tych którzy pragną mieć wpływ na kolorystykę, rodzaj czy też ilość konkretnych mebli preferuje się indywidualne zestawianie wybranych modeli. Wówczas istnieją większe szanse stworzenia oryginalnej, ładnej jadalni, która będzie przykuwać uwagę nie tylko domowników, ale również i przybyłych gości. Opcja ta w późniejszym czasie umożliwia modyfikowanie ustawienia, a tym samym odświeżenie istniejącej aranżacji. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać, by przy wyborze mebli zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. To właśnie od niego zależy trwałość oraz funkcjonalność mebli. Następnie sprawdźmy ich wykonanie czy jest staranne. Wszystkie wykończenia powinny być precyzyjne i dokładne.

Stół jako główny element jadalni

W każdej jadalni centralne miejsce zajmuje stół, przy którym gromadzi się cała rodzina lub przybyli do nas goście. Powinien być on przede wszystkim trwały, użyteczny oraz dopasowany do wnętrza, wówczas zagwarantuje nam wygodę oraz przyjemność podczas jego użytkowania. Dlatego niezmiernie ważne jest, by starannie go wybrać. W sklepach meblowych możemy znaleźć wiele propozycji tego mebla, które różnią się między sobą głównie kształtem, wielkością oraz materiałem wykonania. Wielkość stołu powinna być odpowiednio dobrana zarówno do wielkości pomieszczenia, jak i ilości domowników. W przypadku, gdy posiadamy małą jadalnię, a w domu mieszka kilka osób, świetnie sprawdzi się stół rozkładany, np. Lyon jasny. Jest on niezwykle uniwersalny, w szybki oraz wygodny sposób umożliwia powiększenie powierzchni blatu. 

Jeżeli chodzi o kształt, to wyróżniamy stoły:

  • okrągłe – łatwe w obejściu, bezpieczne przy małych dzieciach, idealnie sprawdzą się w małych wnętrzach, ponieważ optycznie je powiększą
  • prostokątne – najbardziej klasyczny i komfortowy ze wszystkich rodzajów, świetnie prezentuje się w każdym wnętrzu, niezależnie od ustawienia
  • kwadratowe – są małe i ustawne, łączą w sobie zalety stołów prostokątnych oraz okrągłych
    W przypadku aspektu, jakim jest materiał wykonania, możemy zakupić stoły o blatach z:
  • drewna –materiał ten jest naturalny, szlachetny oraz bardzo wytrzymały
  • płyty MDF – odpowiednio zakończone, pokryte laminatem zapewniają dużą trwałość, są tańszą wersją stołów drewnianych
  • szkła – przezroczystego lub matowego, grubego i hartowanego, najczęściej wybierane do wnętrz nowoczesnych
  • metalu – łatwe w utrzymaniu, trwałe, uniwersalne, posiadają designerski wygląd

Wszystkie te rodzaje stołów mogą różnić się pomiędzy sobą również kształtem nóg. Wśród najpopularniejsze są stoły posiadające cztery proste nogi, bądź osadzone na kolumnowej podstawie, jak np. stół Cordoba.

stół z kolekcji Cordoba

Aranżacja jadalni nie jest łatwym przedsięwzięciem. Podczas jej projektowania należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach. Jednym z nich jest wybór odpowiednich mebli do jadalni. Przede wszystkim musimy pamiętać, że najważniejszym punktem jadalni jest stół oraz krzesła. Jego wielkość, kształt oraz ustawienie powinno być dostosowane do wielkości pomieszczenia. W dalszym urządzaniu wnętrza powinniśmy być bardzo konsekwentni. Wszelkie gabloty, witryny czy komody powinny ze sobą współgrać, natomiast oświetlenie oraz wszelkie dekoracyjne dodatki powinny wzmocnić wybrany styl. Pamiętajmy, że nasza jadalnia nie jest wystawą w sklepie meblowym i winna być tak urządzona, by wszyscy przebywający w niej domownicy bardzo dobrze się tu czuli.

Komentarze użytkowników (0)