Jak dbać o swoje meble?

Wybór mebli jest naprawdę szeroki. Od drewnianych oraz tych w dekorze drewna po metalowe, szklane, plastikowe i wykonane z innych tworzyw sztucznych. Również można je podzielić ze względu na wykończenie powierzchni. W tym przypadku wyróżniamy meble lakierowane, malowane, okleinowane oraz laminowane. Łatwo zatem zauważyć, że ze względu na materiały, z którego zostały wykonane – ich sposób konserwacji oraz dbania o nie będzie różnił się między sobą. Zatem jak prawidłowo dbać o swoje meble, aby domownikom służyły długie lata?

Spis treści
  1. Meble drewniane
  2. Meble okleinowane i laminowane
  3. Meble tapicerowane

Meble drewniane

Meble Havana do salonu
Meble Wójcik, Kolekcja Havana

Drewniane meble kochamy za ich naturalność i ponadczasowość. Dodatkowo, budują przytulny i ciepły wygląd pomieszczenia. Urządzając i wybierając te meble do naszego domu, warto więc pamiętać o tym, że jest to materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zatem jak dbać o meble z drewna?

Przede wszystkim należy pamiętać, że drewno ma miękką strukturę, dlatego na skutek codziennych czynności, łatwo je zarysować. Jak dbać o meble drewniane, z których korzystamy codziennie?

Jasne meble kuchenne

Przede wszystkim należy pamiętać, że czyszczenie drewnianych powierzchni powinno odbywać się za pomocą miękkich i lekko zwilżonych tkanin. Następnie, od razu trzeba je przetrzeć na sucho kolejnym delikatnym materiałem. Warto wiedzieć, że meble wykonane z drewna nie lubią wilgoci i zbyt dużej ilości wody, która może je zabarwić. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i natychmiastowe czyszczenie tej powierzchni w przypadku drobnych wypadków.

Warstwę chroniącą przed rozlanymi sokami i innymi kolorowymi napojami zapewnią powłoki ochronne jak np. lakiery, oleje czy wosk, które warto zastosować na tę powierzchnię. A jak konserwować meble drewniane? Tutaj również pomocne okażą się wymienione wcześniej ochronne preparaty.

Elegancka szafka   Okrągły stolik

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest regularne czyszczenie, tak aby w charakterystycznych dla drewnianych mebli pęknięciach, nie osadzał się kurz. Powinno też zwrócić się uwagę, aby umieszczane na nim ciepłe przedmioty jak np. te wyjęte z piekarnika lub z gorącą wodą umieszczać na podstawkach, które uniemożliwią powstanie śladów na skutek wysokiej temperatury.

Warto pamiętać także, o tym, aby nie ustawiać drewnianych mebli, np. stołów, bezpośrednio przy źródłach ciepła jak np. przy kaloryferze.

Stołek do przedpokoju

 

Meble okleinowane i laminowane

Meble okleinowane i laminowane lubimy za ich uniwersalność i adaptację do każdego z pomieszczeń. Od salonu i sypialni przez kuchnię i łazienkę. Aby jak najdłużej cieszyć się ich użytkowaniem, podobnie jak w przypadku drewnianych mebli, warto regularnie je czyścić. Nie chodzi tu tylko o porządek, ale także o to, aby zawsze wyglądały jak nowe. Jak czyścić meble okleinowane i laminowane?
Ścieranie kurzu powinno odbywać się za pomocą miękkiej, zwilżonej tkaniny, która nie zarysuje powierzchni, a dodatkowo dobrze zbierze niechciane drobinki. Dodatkowo można użyć specjalnie przygotowanych do ich czyszczenia preparatów, jak i zwykłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Meble Luci jasne
Meble Wójcik, kolekcja Luci jasne

 

Meble Lyon Jasny do sypialni

Meble Wójcik, kolekcja Lyon jasny

Warto także pamiętać, że meblując swoje mieszkanie tym typem mebli, należy unikać ustawiania ich bezpośrednio przy kaloryferze czy kominku. Przy czyszczeniu nie powinno stosować się zbyt dużej ilości wody. Natomiast rozlane płyny natychmiast wytrzeć, tak aby nie wsiąknęły w ich strukturę. Przecieranie powierzchni na sucho po jakimkolwiek kontakcie z wodą jest więc niezwykle ważne. A co jeżeli pojawią się smugi? To proste! W ich usunięciu pomocna okaże się ściereczka z mikrofibry z dodatkiem przeznaczonego do ich usunięcia preparatu.

 

Meble tapicerowane

W ostatnim czasie meble tapicerowane zdecydowanie zyskały na popularności. Nic więc dziwnego, że wykorzystanie tego motywu w aranżacji wnętrza cały czas utrzymuje się w trendach.

 

Wielofunkcyjna sypialnia oczami Kasi

Meble Wójcik, kolekcja Toronto

Meble te można scharakteryzować ze względu na ich pokrycie tapicerskie. Głównie wyróżniamy: bawełniane, z aksamitu, weluru czy sztruksu. Każdy z tych materiałów wymaga innego sposobu czyszczenia i pielęgnacji. Zatem jak dbać o meble tapicerowane?

Czyszcząc meble tapicerowane o powłoce bawełnianej, przede wszystkim należy dokładnie je odkurzyć. Następnie nałożyć na powierzchnię specjalnie przeznaczony do czyszczenia preparat w postaci pianki lub proszku, który po wyznaczonym czasie będzie trzeba usunąć za pomocą białej ściereczki. Czyszczenie materiału zakończy się w momencie, w którym na ściereczce przestanie osadzać się brud.

W przypadku pokryć z aksamitu, weluru i sztruksu czyszczenie powinno odbywać się zgodnie z kierunkiem włosia. Pomocnym może okazać się wyrób domowej roboty, który można przygotować z: 1 litra zimnej wody i dwóch łyżek amoniaku. Z łatwością  pozbawi on mebel brudu. Przygotowany roztwór należy delikatnie wetrzeć w powierzchnię, a następnie pozostawić na około godzinę. Po upływie tego czasu, przy pomocy szczoteczki trzeba przeczesać materiał. Włókna, które się posklejają można wysuszyć za pomocą suszarki. Ważne jednak, aby nie było to gorące powietrze.

Podobnie jak w przypadku pozostałych mebli, przy tych tapicerowanych, również należy unikać zbyt dużej ilości wody czy preparatów zwilżających materiał. Warto więc nakładać je za pomocą ściereczki. Jeżeli zaś korzystamy z kupionych w sklepie produktów, powinniśmy najpierw przetestować ich działanie na małej powierzchni i sprawdzić czy użyty przez nas środek nie odbarwi lub nie spowoduje zacieków na tkaninie. Jeżeli preparat zda test, czyszczenie powinniśmy zacząć od siedzisk, następnie od poręczy, dołu mebla a na samym końcu jego tyłu.

Fotel tapicerowany  Zielona wersalka z tapicerką  Wersalka z tapicerką

Zatem jak dbać o swoje meble i jak je pielęgnować? Te pytania nie stanowią już dla nas problemu! Wystarczy tylko odpowiednia technika i dedykowane narzędziaw postaci szmatek i preparatów, które umożliwią korzystanie w pełni z dobrze wyglądających mebli.
Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu. Ten w wersji online pod linkiem https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf

 

 

 

Komentarze użytkowników (0)