Jak zaaranżować małe mieszkanie?
Przyjmuje się, że małe mieszkania charakteryzują się metrażem o powierzchni do 45 m2, niezależnie od wysokości pomieszczeń i ich liczby. Mała, studencka kawalerka, pierwsze mieszkanie nowożeńców czy własne cztery kąty dla rodziny – każde z tych wnętrz może być piękne i przystosowane bezpośrednio do potrzeb domowników! Prezentujemy nasze pomysły na małe mieszkania oraz podpowiedzi, które ułatwią jego umeblowanie.
- Salon
- Sypialnia czy pokój dziecięcy?
- Przedpokój
Salon
Dla wielu osób to właśnie salon stanowi serce domu. To tutaj domownicy spędzają razem czas - spożywają wspólne posiłki, odpoczywają po pracy czy szkole. Aranżacja tego pomieszczenia powinna zatem umożliwiać wykonywanie najróżniejszych czynności. Łatwo zauważyć więc, jak ważne jest umiejętne urządzenie tej przestrzeni. Zwłaszcza, jeżeli nie jest ona za duża.
W każdym salonie nie powinno zabraknąć wygodnej kanapy. To za jej pomocą podkreślamy wypoczynkowy charakter tego pomieszczania, jak i wyznaczamy strefę przeznaczoną do codziennego wypoczynku. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, jeśli pokój dzienny połączony jest z otwartą kuchnią. Obok sofy powinny pojawić się jasne meble, które rozświetlą pomieszczenie oraz nadadzą mu lekkości, a tym samym optycznie go powiększą.
W przypadku pokoju dziennego połączonego z kuchnią ważne jest wydzielenie stref. W tym przypadku tworzy je nie tylko kanapa, ale także i oświetlenie. Warto postawić na meble (szafy, półki, komody), które same w sobie zostały wyposażone w oświetlenie np. LED. Takie rozwiązanie automatycznie wyróżni część pomieszczenia.
Kolejną propozycją jest umieszczenie dobrze już znanych dywanów, które przyciągną wzrok i jednocześnie zaznaczą charakter dziennego pokoju.
Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie, w którym wydzieliliśmy strefy, ale jednocześnie chcemy podkreślić ich jedność? Łącznikiem tych dwóch pomieszczeń, będących całością jest stół! Warto postawić na taki, który łatwo dopasuje się do przestrzeni. Nie tylko wizualnie, ale także i wielkościowo. Kwadratowe stoły w małych pomieszczeniach sprawdzą się lepiej od tych okrągłych, ze względu na łatwiejszą możliwość ich ustawienia. Nie oznacza, to jednak mniejszej ilości miejsca. Tego znajdzie się wystarczająco za równo dla potraw, jak i domowników czy zaproszonych gości – wystarczy postawić na stół rozkładany.
Jak urządzić małe mieszkanie, jeżeli salon pełni jednocześnie funkcję pokoju dziennego i sypialni? Tutaj również warto postawić na meble w jasnych barwach. Tak samo dobrze sprawdzą się te w odcieniach bieli, jak i w dekorze drewna, które wpłyną na przytulność tego wnętrza. Rozkładana, wygodna kanapa oraz pojemne szafy i komody, to niezbędniki, które powinny się w nim znaleźć. W nich umieszczone zostaną nie tylko zastawy ze znajdującej się obok kuchni, ale także książki czy ubrania, dla których zabrakło miejsca w innych częściach mieszkania. Warto pamiętać, aby w małych pomieszczeniach meble były smukłe i wysokie, gdyż uda się w nich przechować dużą liczbę przedmiotów, ale także zachować w mieszkaniu ład i porządek.
Sypialnia czy pokój dziecięcy?
Dodatkowy pokój w małym mieszkaniu jest niezwykłym atutem. To tutaj można urządzić sypialnię lub pokój dziecięcy. W zależności od tego, dla kogo finalnie dedykowana będzie ta przestrzeń, musi ona spełniać różne funkcje.
Dorośli urządzając swój zakątek, przede wszystkim powinni zadbać o wygodne łóżko, umożliwiające przechowywanie rzeczy – wyposażone w pojemnik na pościel. Można w nim przechować dodatkowe koce, kołdry i poduszki, dzięki czemu nie będą zabierać miejsca w szafie. Ta również powinna znaleźć się w sypialni. Tutaj, zarówno jak w salonie, można postawić na pojedynczą i smukłą komodę lub szafę lustrem. Pierwsze rozwiązanie nie zabuduje zbytnio sypialni, drugie zaś, dzięki zamontowanemu lustrze na drzwiach szafy optycznie powiększy jej przestrzeń. Czasami warto postawić na jeden, ale duży mebel, w którym zmieścisz wiele rzeczy, a tym samym nie będzie potrzeby zastawiania innych części mieszkania.
W małej sypialni, podobnie jak w przypadku salonu, powinny dominować jasne odcienie. W ten sposób szybko wpłyniemy na poczucie porządku, harmonii i zwiększymy optycznie wielkość małej sypialni. Naszym sprzymierzeńcem będzie także wprowadzenie dużej ilości światła do pokoju.
Urządzając pokój dziecięcy powinniśmy natomiast zagospodarować miejsce tak, aby zmieścił się w nim kącik do zabawy i nauki. Tutaj również należy postawić na jasne meble, nie tylko ze względu na wielkość pomieszczenia, ale także ze względu na ich uniwersalność. Jak wiadomo gusta, wiek pociech oraz trendy dość szybko się zmieniają. Uniwersalne meble pomogą uniknąć szybkich i niepotrzebnych remontów wywołanych przez zmianę upodobań czy dorastanie dziecka. Jedynym, co będzie się zmieniać na przestrzeni lat to dodatki.
Każdy z mebli, podobnie jak w przypadku tych dla dorosłych, powinien umożliwiać przechowywanie, jak największej liczby przedmiotów – biurko na zeszyty, półka na zabawki, szafa na ubrania, regał na książki. Gwarantujemy, że uporządkowana przestrzeń stworzy niesamowite miejsce do zabaw i wypoczynku, nawet w tej mniejszej przestrzeni.
Przedpokój
Jak zaaranżować mieszkanie w bloku, które charakteryzuje się małym przedpokojem? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nie pomijać urządzania tej niewielkiej przestrzeni i nie utożsamiać jej z niefunkcjonalnością. Warto natomiast skupić się na wydobyciu potencjału z przedpokoju. W końcu jest to wnętrze, które wita domowników oraz zaproszonych gości. Zatem, jak to zrobić?
Przede wszystkim, do małego przedpokoju, warto wybrać mebel, który pełnić będzie funkcję kilku jednocześnie – szafy, szafki na buty, siedziska, wieszaków i lustra.
Przykładem takiego akcesorium jest Garderoba z kolekcji Imperium, która sprawdzi się doskonale w tym przypadku. Małe przestrzenie uwielbiają ład i porządek, a taki mebel pozwoli na schowanie wierzchniego ubioru. Dodatkowo nie zajmuje on dużo miejsca, toteż pozwoli na swobodne przemieszczanie się po przedpokoju, który jest przecież łącznikiem z pozostałymi pomieszczeniami.
Wybranie funkcjonalnego mebla, wpłynie zatem nie tylko na komfort przebywania we wnętrzu, ale także na niepotrzebne zabudowywanie przedpokoju, które może go przytłoczyć. Chcąc dodatkowo zapanować nad jego wielkością warto zastosować również optyczne triki, jak np. zawieszenie dużego lustra na jednej ze ścian przedpokoju. Takie rozwiązanie służy nie tylko poprawieniu przed wyjściem wyglądu, ale także pozwoli na nadanie głębi pomieszczeniu. Tym samym powiększy jego wielkość. W przypadku tych niższych przedpokoi sprawdzonym sposobem będzie natomiast wykorzystanie tapet ściennych z pionowymi pasami lub wzorami, które umieszczone na najbardziej widocznej ścianie pomieszczenia wydłużą optycznie jego wysokość.
Jak zaaranżować małe mieszkanie? Jak zaaranżować mieszkanie w kamienicy? Jak urządzić mieszkanie w bloku? Na te pytani znacie już odpowiedź! I mamy nadzieję, że nasze ciekawe aranżacje mieszkań zainspirują i ułatwią dokonanie wyboru!
Więcej inspiracji i mebli z oferty Meble Wójcik znajdziecie w katalogu pod linkiem https://www.meblewojcik.com.pl/gfx/meblewojcik/userfiles/_public/katalog/2021/katalog_meble_wojcik_2021.pdf