Ciemna kuchnia – jakie meble będą do niej pasować?
Kuchnie urządzone w ciemnej kolorystyce zyskują w ostatnich latach na popularności. Pomieszczenia utrzymane w ciemnych, głębokich barwach cechuje niepowtarzalny klimat i wyjątkowy charakter – wyglądają nowocześnie elegancko, a wręcz luksusowo. Decydując się na ciemną aranżację, nasuwa się pytanie – jakie będą pasować meble do ciemnej kuchni? Jakie kupić meble do ciemnej kuchni i czym kierować się przy ich wyborze, a także jakich zabiegów użyć, by stworzyć spójną, harmonijną całość? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym tekście!
- Wybór mebli do ciemnej kuchni – kontrastujące kolory
- Drewniane meble do ciemnej kuchni
- Szklane i błyszczące fronty mebli – optyczne powiększenie powierzchni kuchni
- Doświetlona ciemna kuchnia, czyli jak wielką różnicę robi odpowiednio dobrane oświetlenie
- Ciemna kuchnia i ciemne meble? Jak najbardziej!
- Minimalizm i prostota to recepta na elegancką, ciemną kuchnię
Wybór mebli do ciemnej kuchni – kontrastujące kolory
Ciemne kuchnie bardzo często kojarzą nam się z meblami utrzymanymi w bardzo ciemnej kolorystyce, ale pomieszczenie to wcale nie musi być ponure, monotonne czy wręcz przytłaczające! W kuchni o ciemnych ścianach doskonale spiszą się meble o kontrastujących kolorach. Stół w kolorze naturalnego, jasnego drewna – jak stół rozkładany z kolekcji Cortina – krzesła, blaty kuchenne i dodatki w podobnej kolorystyce – wszystko to świetnie pasować będzie do ciemnych ścian i nada pomieszczeniu lekkości.
Kolejną zaletą wykorzystania kontrastujących mebli czy dodatków jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Ciemna kolorystyka ścian i większości mebli sprawi, że wizualnie kuchnia wydawać będzie się mniejsza – szczególnie jeśli brakuje w niej okien i naturalnego światła. Docenią to także osoby, które posiadają niewielkie pomieszczenie, które chcą przeznaczyć na kuchnię, a nie chcą stworzyć mrocznej, przytłaczającej przestrzeni, stawiając na bardzo ciemne kolory.
Drewniane meble do ciemnej kuchni
Jeśli zastanawiasz się, jakie wybrać meble do ciemnej kuchni, a jednocześnie nie chcesz tworzyć kontrastujących zestawień, doskonałym wyborem będą meble utrzymane w kolorystyce naturalnego drewna. Sprawdzą się tutaj zarówno ciemniejsze jak i jaśniejsze modele, a także meble, które wykorzystują połączenie obu tych barw – tak jak stół rozkładany z kolekcji Brolo. Drewniane akcenty dodadzą pomieszczeniu szykowności i elegancji, a jednocześnie nie będą przytłaczające, nawet wtedy, gdy reszta elementów będzie utrzymana w stosunkowo ciemnej kolorystyce. Jeśli jesteś wielbicielem minimalistycznego stylu, to meble kuchenne utrzymane w tym nurcie doskonale wpasują się w wystrój ciemnej kuchni.
Szklane i błyszczące fronty mebli – optyczne powiększenie powierzchni kuchni
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ciemne kuchnie optycznie pomniejszają pomieszczenie. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku mniejszych powierzchni. Tutaj ratunkiem mogą być szklane fronty mebli kuchennych lub te utrzymane w wysokim połysku. W obu przypadkach będą one odbijać padające na nie światło – czy to naturalne, czy pochodzące z lamp – i optycznie powiększać przestrzeń. Nieszablonowym rozwiązaniem jest również wykorzystanie luster na szafkach kuchennych. Refleksyjna powierzchnia lustra odbija światło, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze, bardziej przestronne i pełne głębi. Tego typu rozwiązanie świetnie prezentuje się niemal w każdej kuchni, niezależnie od jej stylu, jest więc doskonałym wyborem, jeśli zależy nam na stworzeniu przestrzeni o naprawdę ciemnych barwach.
Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie większej liczby półek, a także otwartych czy przeszklonych szafek. Nie zasłaniają one dużych powierzchni ściany i tworzą wrażenie przestrzenności. Dodatkowo, można na nich wyeksponować różne dodatki – kwiaty, ozdobne naczynia, książki czy inne elementy dekoracyjne pasujące do kuchni.
Doświetlona ciemna kuchnia, czyli jak wielką różnicę robi odpowiednio dobrane oświetlenie
Nawet jeśli zależy Ci na stworzeniu bardzo ciemnej kuchni, nie powinieneś zapominać o jej odpowiednim doświetleniu. Dobrze dobrane oświetlenie jest kluczowe w każdym pomieszczeniu, a w szczególności w kuchni, w której są ciemne ściany i idące w parze z nimi meble i dodatki. Zastosuj różne źródła światła, jak pasujące do stylu pomieszczenia lampy wiszące i kinkiety. Świetnym sposobem na dyskretne doświetlenie pomieszczenia, a także strefy roboczej, jest wykorzystanie taśm LED. Zainstalować możesz je w dolnej części szafek wiszących, dzięki czemu nie tylko doświetlą pomieszczenie, ale też pozwolą rzucić nieco światła na blat roboczy, ułatwiając przygotowywanie posiłków czy wykonywanie różnych innych czynności. Taśmy LED świetnie spisują się także we wszelkich przeszklonych szafkach czy w witrynach, pozwalając na efektowne wyeksponowanie znajdujących się tam przedmiotów.
Ciemna kuchnia i ciemne meble? Jak najbardziej!
Wspomnieliśmy wcześniej o połączeniu ciemnych ścian z jasnymi meblami lub elementami dekoracyjnymi. Nie oznacza to jednak, że nawet w ciemnej kuchni nie mogą stanąć utrzymane w ciemnym wybarwieniu meble. Tutaj jednak trzeba uważać, by nie stworzyć przytłaczającej, mrocznej przestrzeni, w której przebywanie będzie po prostu męczące.
Jeśli koniecznie chcesz postawić na ciemne ściany i meble w kuchni, warto zastosować sztuczki, które opisaliśmy już wcześniej. Dodatkowe oświetlenie pozwoli optycznie powiększyć ciemną przestrzeń i zwiększyć funkcjonalność samej kuchni. Szklane czy wykończone na wysoki połysk fronty odbiją światło, nadając całemu pomieszczeniu uroku i ciekawego charakteru. Dobrym pomysłem są także lustra, które zazwyczaj wykorzystujemy w przedpokoju, łazience czy sypialnia, a które tutaj spełnią zarówno rolę dekoracyjną, jak i odbiją padające na nie światło. Warto też przemyśleć ustawienie samych mebli, szczególnie jeśli do pomieszczenia przez okna wpada naturalne światło.
Minimalizm i prostota to recepta na elegancką, ciemną kuchnię
Na koniec warto też pamiętać o jednej rzeczy – umiarze. Nawet jeśli posiadasz kuchnię o dużej powierzchni, rozważ ustawienie w niej mniejszej ilości mebli, o czystych liniach i prostym, nowoczesnym designie. Dzięki temu przestrzeń wewnątrz kuchni zyska na lekkości.