Mały salon w bloku – praktyczne podpowiedzi i modne inspiracje

Domowy salon nazywany jest wizytówką domu. To w tym pomieszczeniu przyjmujemy gości, wyprawiamy rodzinne imprezy czy po prostu spędzamy czas, relaksując się po pracy. Salon w bloku często ma jeden problem – niewystarczający metraż, by spełnić wszystkie swoje funkcje. Na szczęście istnieje kilka trików, które pozwolą, by mała przestrzeń stała się wielofunkcyjna, a także wyglądała na większą, niż jest w rzeczywistości, a przy tym została zaprojektowana z najnowszymi trendami.

Grodzone osiedle, bloki z lat dziewięćdziesiątych, czy budynki z wielkiej płyty, każdy z tych typów zabudowy zaprojektowany jest tak, by przypisać salonowi najważniejszą rolę w mieszkaniu. Musimy zmieścić w nim komplet wypoczynkowy, komodę, witryny z rodzinnymi pamiątkami czy wystawnym szkłem, a często nawet stół jadalniany z krzesłami. To również pomieszczenie, w którym możemy pozwolić sobie na zaadaptowanie wymarzonego stylu, do którego dopasujemy pozostałe, mniejsze pomieszczenia. Zaprojektowanie pokoju dziennego, ze względu na przeciętny metraż wymaga cierpliwości i pomysłowości, lecz z pewnością można go urządzić, tak że nie jeden właściciel dużego mieszkania będzie pod wrażeniem. Jak to zrobić?

Spis treści
  1. 1. Użyj jasnych, pastelowych kolorów ścian i mebli
  2. 2. Uważaj na wzory
  3. 3. Skorzystaj z zasłon
  4. 4. Lustra, lustra i jeszcze raz lustra
  5. 5. Maksymalnie wykorzystaj wysokość przestrzeni
  6. 6. Sprytnie dobierz i ustaw meble
  7. 7. Nietuzinkowo wykorzystaj ściany

1. Użyj jasnych, pastelowych kolorów ścian i mebli

Lekkie i naturalne barwy powiększają optycznie każde pomieszczenie. Mowa tu zarówno o kolorach ścian, jak i mebli. W pomieszczeniach o jasnej kolorystyce czujemy się swobodniej, nasze oczy odpoczywają, szczególnie kiedy niewielkie okna ograniczają ilość naturalnego światła. Poza urządzeniem salonu w bieli, można ubrać go w beże, szarości lub pastele. Te barwy tworzą wrażenie „odsuwających się” ścian. Fani stylu skandynawskiego na pewno odnajdą się w tych wnętrzach.

W małych pokojach unikajmy czerwieni, pomarańczu i intensywnej żółci, które optycznie zmniejszają powierzchnię.

Jasny salon w bloku
kolekcja mebli Toronto

Jeżeli chcemy utrzymać salon w eleganckim stylu, dobierzmy białe meble z błyszczącymi lub matowymi frontami. Ważne, by zwrócić uwagę na materiał, na którym nie będzie widać śladów palców, ani drobnych zarysowań.

Dla zwolenników klasyki, poza bielą, polecany jest wybór mebli w dekorze naturalnych odcieni drewna, czyli np.: Dąb Shetland czy Dąb Grandson.

Jasne i minimalistyczne wnętrza to jeden z najpopularniejszych trendów ostatnich lat i nic się nie zapowiada, by było inaczej. Ten styl pasuje do wnętrza o każdym kształcie i z łatwością można do niego dopasować kolor i materiał kompletu wypoczynkowego, czy krzeseł przy stole.

2. Uważaj na wzory

Małe pomieszczenie nie oznacza całkowitej rezygnacji ze wzorów. Jednak jeśli chcemy, by salon w bloku stał się bardziej przestronny, ograniczmy ich wykorzystanie do drobnych, nieprzytłaczających akcentów, takich jak poduszka, narzuta na kanapę czy abażur. Używajmy wzorów przy oknach czy meblach tapicerowanych. Pamiętaj o zachowaniu spójności i zdecyduj się na design z tej samej palety. Dobrze dobrane wzory, w nie za dużych ilościach pomagają oszukać oko, by dostrzegło przestrzeń większą, niż jest w rzeczywistości.  

Delikatne dodatki do małego salonu w bloku
Geometryczne wzory w domu i bloku
Intensywne kolory dodatków w małym salonie

W ostatnich sezonach modnym motywem przewodnim są geometryczne kształty. Warto je wykorzystać właśnie w jasnych salonach o prostych kształtach mebli, by nadać pomieszczeniu charakter.

3. Skorzystaj z zasłon

Odpowiedni dobór zasłon działa powiększająco na pomieszczenie. Należy wybrać te w kolorze ścian lub tylko nieco ciemniejsze. Po drugie, powieś je wysoko, tak by materiał dotykał podłogi lub kończył się delikatnie nad nią. Brak znaczącego kontrastu kolorystycznego ze ścianą powoduje, że pokój wygląda na szerszy, a długie zasłony sprawiają wrażenie, jakby sufit znajdował się wyżej. 

Długie zasłony w małym salonie
Ozdobne elementy zasłony w małym salonie
Jasne zasłony w małym salonie

W przypadku zasłon warto pokusić się o ozdobne kinkiety i zapinacze. Mogą one w elegancki sposób zagrać z kolorem ścian i materiałem zasłon, a tym samym stać się detalem podkreślającym efektowność wnętrza.

4. Lustra, lustra i jeszcze raz lustra

Nie ma nic lepszego niż skorzystać z efektu, jakie daje lustro do powiększenia przestrzeni. W tzw. dużym pokoju powinno się ono znaleźć nad sofą, jeżeli ustawiamy ją pod ścianą lub komodą, a także przy części pokoju wychodzącej na korytarz. 

Lustro powiększające przestrzeń
Ozdobne lustro w małym salonie

Lustro powinno zostać dobrane zgodnie ze stylem panującym w mieszkaniu. Do nowoczesnego salonu pasuje te z metalową lub białą ramą. Do mebli w dekorze drewna idealnie wkomponuje się lustro z ramą stylizowaną na zabytkową lub takie w stylu ludwikowskim. Te natomiast często możemy znaleźć na targu staroci. Wystarczy szybka renowacja – wyczyszczenie i pomalowanie odpowiednią farbą – i piękny element dekoracyjny otrzymujemy za nieduże pieniądze.

5. Maksymalnie wykorzystaj wysokość przestrzeni

Rozważ dodanie regałów od podłogi do sufitu lub od ściany do ściany. Ten trick zwiększy wysokość sufitów, a ponadto jest świetnym sposobem na dodatkowe miejsca do przechowywania różnych rzeczy. W małym mieszkaniu każdy metr jest na wagę złota, a wysokie regały sprawdzą się jako przestrzeń dla książek, sentymentalnych pamiątek, czy ciekawych dekoracji. 

6. Sprytnie dobierz i ustaw meble

W przypadku niedużego salonu w bloku, trzeba znaleźć miejsce nie tylko na część wypoczynkową, ale również przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy. Warto więc zaopatrzyć się w jedną lub dwie witryny, szafkę RTV i komodę. Można zastosować najczęściej popularny zabieg i tego rodzaju meble ustawić na jednej ścianie tzw. telewizyjnej – niektórym może kojarzyć się to z okresem PRL, jednak to najpraktyczniejsze rozwiązanie i pozwala zaoszczędzić najwięcej miejsca. Podobny ruch należy wykonać ze stołem, który w małym pokoju dziennym powinien zostać ustawiony pod ścianą. Natomiast w przypadku stolika kawowego najlepszy kształt to kwadrat o wymiarach oscylujących wokół 75x75 cm.

W nieustawnym pokoju dziennym można zdecydować się na meble systemowe. Elementy wnętrza nie zawsze da się ustawić na jednej ścianie. W takiej sytuacji należy zastosować się do wskazówki, by wysoki i szeroki regał ustawić przy krótszej ścianie. Dzięki temu mały pokój uzyska lepsze proporcje.

7. Nietuzinkowo wykorzystaj ściany

Coraz śmielej do naszych domu powracają fototapety. Kiedyś kojarzone z PRL, aktualnie nawiązują do nowoczesnych wnętrz prosto z Manhattanu czy Paryża. Mamy do wyboru różnorodne wzory i obrazy, a nawet możemy stworzyć własny projekt, dzięki dostępnym materiałom i doskonałej jakości druku. Fototapety, optycznie powiększają przestrzeń, a także nadają jej niepowtarzalny charakter. W małych przestrzeniach sprawdzą się krajobrazy a w szczególności te z efektem optycznej głębi.

Mały pokój dzienny to zmora wielu mieszkańców polskich bloków. Potrzeba wiele się natrudzić, by dobrze zorganizować jego przestrzeń. Powyższe wskazówki powinny wiele ułatwić, a przy okazji zainspirować do zorganizowania tego pomieszczenia w stylowy sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić salon w bloku stylu glamour czy industrialnym. Pamiętajcie, liczy się pomysł!

Komentarze użytkowników (2)
anita
27-03-2020 16:53:42
Ja również ostatnio urządzałam salon i także skorzystałam z tego sklepu, tylko że zakupiłam naklejki, które również są fajnym rozwiązaniem. Polecam https://www.dekowizja.pl/naklejki niskie ceny i dobra jakość
Laura
07-03-2020 11:07:10
Bardzo fajne są tez fototapety, ja osobiście zakupiłam w dekowizja.pl/fototapety i jestem mega zadowolona.