Sypialnia bez okna – aranżacja nietypowej sypialni
- Urządzenie sypialni bez okna. Wady i zalety
- Sypialnia bez okna aranżacje i praktyczne porady
- Jakie meble do sypialni bez okna kupić?
Urządzenie sypialni bez okna. Wady i zalety
Czy sypialnia może być bez okna? Niekiedy trudno jest nam wyobrazić sobie takie rozwiązanie, gdy każdego ranka otwierając oczy widzimy niebo, pędzące chmury, liście drzew, słyszymy padający deszcz, czy śpiew ptaków. Naturalne światło jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, nie zawsze możemy spotkać je w sypialni, gdyż wiele tego typu pomieszczeń, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, jest pozbawionych okien.
Jakie są wady takiego wnętrza? Pomieszczenie pozbawione okien może negatywnie wpływać na samopoczucie. Dla wielu z nas taka sypialnia może wydawać się ciemnym, wręcz klaustrofobicznym pomieszczeniem. Choć wieczorem i w nocy ma to swoje plusy, w ciągu dnia może okazać się to nieco kłopotliwe. Dodatkowym minusem może być wentylacja, a właściwie jej brak. To z pewnością wyzwanie, nad którym warto się pochylić. Ciemne wnętrze może powodować nieprzyjemne odczucia, a dlatego ważne jest odpowiednie zaaranżowanie takiego pomieszczenia.
Mimo tego typu niedogodności nadal możesz stworzyć sypialnię Twoich marzeń! Pomieszczenie pozbawione okna daje nam gwarancję zupełnego wyciemnienia pokoju oraz brak wpadającego sztucznego światła w nocy, z czym zmagają się zwłaszcza mieszkańcy wielkich miast. Dodatkowo do wnętrza nie dochodzą hałasy, co również może powodować problemy z zaśnięciem, bądź zaburzenia snu. Ciemna sypialnia ułatwia zasypianie i gwarantuje zdrowy sen.
Jakie zalety ma jeszcze takie pomieszczenie? Na pewno jest to większa przestrzeń aranżacyjna. Ściany, na których są okna, z pewnością ograniczają pole manewru jeśli chodzi o ustawienie mebli i swobodę aranżacji. Brak okna w pomieszczeniu daje większe możliwości dotyczące postawienia mebli, zastosowania fototapet, czy powieszenia obrazów. Dzięki temu każda ze ścian może być w pełni zagospodarowana. Aranżując takie pomieszczenie, z pewnością ważną rolę będzie odgrywała kolorystyka oraz inne rozwiązania, o których dowiesz się poniżej.
Jak się okazuje, sypialnia pozbawiona okien, dzięki naszej pomysłowości i kreatywności ma wiele zalet, a dodatkowo może okazać się niezwykle klimatycznym miejscem i prawdziwą oazą zapewniającą relaks i wypoczynek.
Sypialnia bez okna aranżacje i praktyczne porady
O ile duże pomieszczenie pozbawione okna to większe możliwości aranżacyjne, mała sypialnia bez okna może sprawić nam więcej problemów. Jak zabrać się za wykończenie i urządzenie takiego pomieszczenia, aby było przyjemne w użytkowaniu i funkcjonalne? Potrzeba tylko kilku prostych kroków.
Ze względu na brak naturalnego światła wnętrze może wydawać się ciemne i ponure. Stąd tak ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki, która nie przytłoczy pomieszczenia. W przypadku sypialni pozbawionej okna nie zaleca się stosowania ciemnych barw i mocnych odcieni. Warto więc postawić na jasne barwy, takie jak biel, jasny beż, szarość, czy delikatne pastele oraz odbijające światło błyszczące i lakierowane powierzchnie. Podobnych, jasnych kolorów powinna być też podłoga, która optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze. Istotną rolę odgrywają też dodatki, które w przypadku jasnego pomieszczenia wprowadzą odrobinę koloru.
Podstawą w każdej sypialni jest łóżko. Aranżację niewielkiego pomieszczenia powinniśmy zacząć od wstawienia wygodnego łóżka. Jeżeli nasza sypialnia pełni wyłącznie funkcję miejsca do spania, możemy pozwolić sobie na to, by mebel zajął nawet większość jej powierzchni. Najważniejsze, by powierzchnia spania była dla nas odpowiednia, a łóżko zapewniało komfort i wygodę. Nie da się ukryć, że w niewielkich pomieszczeniach mamy ograniczone możliwości aranżacyjne. W takim przypadku należy postawić na minimalizm i nie przesadzać z mnogością form, stylów, czy kolorów. Wystarczy proste łóżko, a jeżeli to możliwe, postawienie odpowiednich mebli takich jak fotel, niewielka szafka, czy wisząca półka.
Dobrym rozwiązaniem będą też lustra na ścianach, czy meblach, jakie oferuje kolekcja Linate. Lustra mogą świetnie odbijać światło, a dzięki temu optycznie powiększyć przestrzeń. Aranżując tak niewielką przestrzeń pozbawioną okna, należy pomyśleć też o odpowiednim oświetleniu. Warto postawić na kilka źródeł światła, dzięki czemu pomieszczenie w dzień będzie odpowiednio rozjaśnione, a w nocy zapanuje w nim ciemność, dzięki której będziemy mogli spokojnie zasnąć.
Co jeszcze jest istotne w przypadku sypialni pozbawionej naturalnego światła? Na pewno warto wspomnieć, że jedną z najważniejszych kwestii jest wentylacja. Jej brak może nie tylko negatywnie odbić się na naszym samopoczuciu, ale też zdrowiu, gdyż brak cyrkulacji powietrza może wpłynąć na większą wilgotność w pomieszczeniu, a tym samym rozwój pleśni i grzybów. Urządzając takie pomieszczenie, należy zwrócić na to szczególną uwagę i zamontować kratki wentylacyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie też nawiewnik, który dostarczy do wnętrza środka świeże powietrze. W niektórych przypadkach możliwy jest montaż parawanu lub szklanej ściany. Jeśli nie jest to możliwe, w ciągu dnia należy zostawiać zawsze otwarte drzwi oraz zastanowić się nad ich rozszczelnieniem, by nawet po ich zamknięciu zapewnić w pomieszczeniu ruch powietrza. Nowoczesne systemy wentylacyjne są w stanie zrekompensować brak i umożliwiają ciągłą cyrkulację powietrza.
Jakie meble do sypialni bez okna kupić?
Tak samo, jak w przypadku pełnego wyposażenia, meble do sypialni bez okien powinny być jasnych kolorów. Najlepsze modele to takie, które będą pokryte lakierowaną powierzchnią odbijającą światło. Mimo standardowej białej kolorystyki, mamy duże pole manewru, jeśli chodzi o wygląd mebli. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyposażenie w kolorach imitujących drewno, jak np. kolekcja Lyon jasny, czy kolekcja Summer. Warto wybierać meble o lekkiej konstrukcji, które będą spełniały swoją funkcję, a tym samym nie przytłoczą pomieszczenia.
Aranżacja sypialni bez okna wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. W sieci możemy znaleźć liczne aranżacje, pomysły i ciekawe inspiracje. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, wprowadzić we wnętrzu jasne kolory podłóg, ścian i wyposażenia, które optycznie powiększą pomieszczenie i rozjaśnią wnętrze.