Długie zimowe wieczory w przytulnych wnętrzach własnego domu
Mróz, śnieg i niskie temperatury. W takie dni nie ma nic przyjemniejszego, niż zimowy wieczór spędzony w zaciszu własnego domu z kubkiem gorącej herbaty i dobrą książką. W jaki sposób można jeszcze bardziej umilić sobie ten wyjątkowy czas relaksu? Oto kilka wskazówek jak urządzić salon, w którym zapanuje przytulna i spokojna atmosfera.
- Przytulne wnętrza
- Gra świateł
- Tkaniny – otul się
- Ogień tańczący w kominku
- Salon w tradycyjnym stylu
- Sypialnia i jadalnia też mogą być przytulne
Przytulne wnętrza
Odpoczynek po długim, męczącym dniu w domowym zaciszu – to lubi każdy z nas. Szczególnie jesienią i zimą potrzebujemy przestrzeni, która jest wygodna, relaksująca i po prostu dobrze się w niej czujemy. Jak stworzyć przytulne wnętrza z charakterem? Na pewno zagrać naturalną kolorystyką, światłem i przyjemnymi w dotyku materiałami. Również świat przyrody sprzyja wyciszeniu, pozwalając na chwilę oddechu po intensywnym dniu. Dlatego, gdy za oknem śnieg, warto zadbać o przytulną atmosferę wewnątrz domu, wprowadzając do niego takie elementy jak drewno, rattan, bawełnę czy len.
Gra świateł
Światło tworzy doskonały klimat. Tym bardziej że zimą nie mamy zbyt wielu okazji do cieszenia się tym naturalnym. Warto zatem zadbać o jego przyjemną alternatywę. Zrezygnowanie z jednej lampy na korzyść kilku mniejszych, rozstawionych w różnych miejscach, sprawi, że każde wnętrze stanie się bardziej przytulne. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie punktowego światła w szklanych witrynach, które nada wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego klimatu. Nie można zapomnieć o świeczkach, które stanowią podstawę wszelkich zimowych aranżacji wnętrz. Ich migoczący blask oraz aromat na pewno poprawią Wam samopoczucie przeistaczając salon w oazę spokoju.
Tkaniny – otul się
Czego nie może zabraknąć w przytulnym salonie? Oczywiście tkanin! Ich brak wprowadza do wnętrza wrażenie chłodu i surowości. Aby to zmienić, warto zastosować dodatki uszyte z przyjemnych materiałów – miękkie dywany, ciepłe pledy, poduszki, narzuty czy koce. Najlepiej, jeśli będą wykonane z weluru, pluszu lub bawełny. Warto przy tym zdecydować się na takie, których wzór przedstawia motywy zimowe, jak np. wzory skandynawskie nawiązujące do znanych wszystkim swetrów.
Ogień tańczący w kominku
Nic tak nie nadaje klimatu przytulnego mieszkania jak blask kominka. Kojarzy się on z bezpieczeństwem oraz ciepłem rodzinnego domu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie tego prawdziwego. Jest jednak na to sposób – biokominki, które nie tylko są namiastką klasycznego rozwiązania, ale również stanowią dodatkowe źródło ciepła. Biokominki są często mniejsze, bardziej designerskie i występują w różnych wersjach, dzięki czemu można je dopasować do wielu aranżacji. Takie rozwiązanie to doskonała alternatywa, która odmieni Twój dom nadając mu romantycznej, domowej atmosfery. Szczególnie kiedy ustawimy przed kominkiem nawet niewielki komplet wypoczynkowy – efekt przytulnej atmosfery osiągamy w stu procentach.
Salon w tradycyjnym stylu
Pokoje utrzymane w tradycyjnym stylu dają poczucie przytulności. Jak urządzić taki salon? Na pewno nie można w nim zastosować niczego, co kojarzy się z chaosem i spontanicznością. Należy postawić na opływowe meble, miękkie tkaniny i tradycyjne detale architektoniczne, tworzące poczucie swojskości, dzięki czemu mieszkańcy domu poczują się swobodnie. Miękka, wolnostojąca sofa w salonie wygląda bardzo zachęcająco, zwłaszcza gdy masz za sobą długi dzień pracy.
Pamiętajmy również, że w dużej mierze kolory odpowiedzialne są za nastrój. Nie bez powodu odradza się stosowania ciemnych kolorów w małych mieszkaniach lub tych słabo oświetlonych naturalnym światłem. Nie ma bardziej przytulnej w odczuciu palety niż ta z odcieniami beżów, szarości i jasnych brązów.
Jeśli chodzi o styl mebli to stawiamy na klasyki - wygodne kanapy, w jasnych kolorach to podstawa. Nie należy obawiać się skojarzenia z przestarzałym i niemodnym wnętrzem. Obecnie, w klepach dostępnych jest wiele modeli, które kojarzymy ze zdjęć nawet sprzed pięćdziesięciu lat. Nie nazwiemy ich starociami, bo materiały i detale, których użyto do ich produkcji odpowiadają najnowszym trendom designerskim - w końcu popularny styl vintage oddaje pokłon przeszłości. Uwaga! Obecnie nawet boazerie modne w latach 70-tych przeżywają swój renesans. Odpowiednio wykończony pokój z drewnianymi panelami na ścianach może być zarówno wyrafinowany, jak i przytulny. Ciepło drewna tworzy głębię i charakter w sposób, którego farba nie może osiągnąć.
Domy w tradycyjnym stylu wpasowują się w gust każdej grupy wiekowej, z naciskiem na tych, którym zależy na przytulnym mieszkanku, a ich gust wnętrzarski nie skupia się na sterylnej bieli i metalowych dekoracjach.
Sypialnia i jadalnia też mogą być przytulne
Oczywiście nie tylko salon można zaaranżować, tak by chciało się do niego wracać w zimowe wieczory. Jasne wnętrze z przyjemnymi dekoracjami i materiałami można wykorzystać tworząc przytulną sypialnię – w końcu to w niej większość z nas spędza najwięcej czasu w ciągu doby. W jej przypadku najlepiej sprawdzi się biały dywan lub wykładzina oraz dodatki w tym kolorze, w towarzystwie paneli na podłodze i mebli stylizowanych na drewniane. Nawet jeśli Twoja przestrzeń jest mała możesz dodać jej charakteru poprzez naturalne faktury, narzuty na łóżko, pościel i klosze lampek nocnych. By nie wiało nudą, niektóre z wymienionych elementów warto wybrać w trochę ciemniejszym odcieniu. Dla osób lubiących odrobinę elegancji w sypialni, idealnie sprawdzi się łóżko z tapicerowany wezgłowiem. To nie tylko szyk, ale również kolejny detal, który może dodać, że z przyjemnością będziemy spędzać w sypialni długie wieczory.
Po salonie i sypialni pora na jadalnię, czyli serce domu. Kto z nas nie marzy o dużym drewnianym stole, przy którym codziennie spotka się cała rodzina? Obecnie najczęściej spotykamy jadalnię połączoną z salonem. To rozwiązanie pomaga nam powiększyć przestrzeń i stworzyć wrażenie jednego dużego pokoju. W takim przypadku oczywiście naturalne jest utrzymanie obu części w jednej aranżacji. Przytulny salon z jadalnią to na pewno dużo drewna, bieli i beżów. A jeśli mamy duże okna to nie zasłaniajmy ich grubymi zasłonami i firankami.