Najczęstsze błędy popełniane przy remoncie kuchni
Kuchnia jest przede wszystkim miejscem przyrządzania posiłków, jednak w wielu domach pełni ona znacznie więcej funkcji. Nie posiadając osobnej spiżarni, przechowujemy tam produkty żywnościowe, spożywamy posiłki i robimy pranie. Remontując kuchnię, należy o tym pamiętać. Tymczasem niekiedy popełniamy błędy, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać optymalne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni.
- Złe oświetlenie
- Nieodpowiednio rozplanowana instalacja elektryczna
- Niewłaściwe materiały wykończeniowe
- Brak funkcjonalności
Złe oświetlenie
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest poprzestanie na górnym oświetleniu kuchni. Z reguły jest ono niewystarczające do przygotowywania posiłków. Produkty poddajemy wstępnej obróbce na blacie, który powinien być dodatkowo oświetlony, a światło umieszczone tak, aby padało na blat, a nie na osobę pracującą w kuchni. Najlepsze jest oświetlenie LED.
Ważna jest przy tym kolorystyka i materiał blatu. Przy kolorach jasnych światło nie musi być bardzo mocne. Natomiast jeżeli powierzchnia blatu jest błyszcząca, lepiej będzie zastosować mleczne oprawy, aby świecące punkty z oświetlenia LED nie odbijały się i nie utrudniały pracy.
Nieodpowiednio rozplanowana instalacja elektryczna
W tym wypadku zwykle za mało jest gniazdek elektrycznych. W rezultacie trzeba uciekać się do zastosowania przedłużaczy, które z pewnością nie nadadzą wnętrzu zbyt estetycznego wyglądu, a oprócz tego będą przeszkadzać w codziennych czynnościach. Dlatego przed położeniem instalacji elektrycznej należy dokładnie ustalić, ile i jakie urządzenia będą podłączone do pracy w kuchni, a także miejsce ich ustawienia. Nie będzie to więc tylko lodówka, ale także kuchenka, poza tym zmywarka, ewentualnie pralka. Trzeba też pamiętać o czajniku elektrycznym i o pozostawieniu co najmniej jednego wolnego gniazdka do podłączenia urządzeń, których używamy okazjonalnie, np. mikser, blender, sokowirówka, itp.
Ważne: nie należy zapominać, że kuchenka elektryczna wymaga napięcia 380 V, trzeba więc podłączyć siłę. Natomiast sama instalacja ze względów bezpieczeństwa powinna być położona nad wodno-kanalizacyjną.
Niewłaściwe materiały wykończeniowe
To kolejny, dość często popełniany błąd. Bywa, że poszukując materiałów do wykończenia kuchni kierujemy się wyłącznie ceną. Zrozumiałe jest, że chcemy zmieścić się w jak najniższych kosztach. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Materiały do wykończenia kuchni muszą odznaczać się podwyższoną trwałością, a za jakość trzeba zapłacić. Najbardziej odpowiednie do kuchni są płytki, które sprawdzą się na ścianach nad blatami, na których przygotowywane są posiłki. Płytki są łatwe do utrzymania w czystości, można je także czyścić różnymi środkami. Powinny cechować się niską nasiąkliwością (gres, klinkier), a do ich montażu niezbędny jest dobry klej o wysokich parametrach przyczepności. Oszczędzanie na kleju i zakup tańszego może skutkować dość szybkim odpadaniem płytek od ściany.
Jeżeli od płytek wolimy farbę, powinna ona być przeznaczona specjalnie do kuchni. Musi być zmywalna, odporna na ścieranie i zabrudzenia. Dobrej jakości farby kuchenne zabezpieczają ściany przed wilgocią i pleśnią.
Podłoga w kuchni jest miejscem szczególnym, bowiem narażona jest nie tylko na wilgoć, ale i na wysokie temperatury. Podobnie jak w przypadku ścian, i tu najlepiej sprawdzą się płytki, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Uwaga: montując płytki ścienne i podłogowe warto zainwestować w fugi epoksydowe zamiast cementowych. Są droższe, ale znacznie lepiej wytrzymują kontakt z wilgocią, co w kuchni jest nieuniknione.
Brak funkcjonalności
Kuchnia powinna być zaaranżowana tak, aby przy posiadaniu walorów estetycznych była przede wszystkim funkcjonalna. Przechowywane w szafkach produkty i przyrządy do gotowania powinny być łatwo dostępne. Niestety, często ulegamy modzie, która wprawdzie może dodać urody naszej kuchni, jednak pracę w niej czyni niewygodną. Przykładem jest wyspa, której nieprzemyślane umiejscowienie może sprawić, że kuchnia zrobi się zbyt ciasna dla więcej niż jednej osoby. Wyspa nadaje się jedynie do pomieszczeń odpowiednio dużych, wówczas doskonale zda egzamin jako miejsce na dodatkowy blat do pracy, płytę indukcyjną lub zlewozmywak.
Planując ustawienie lodówki niekiedy zapominamy o kierunku otwierania jej drzwi. Sprawia to, że trudno później dostać się do jej wnętrza bez przeciskania się pomiędzy szafkami. Kupując nową lodówkę należy mieć na uwadze miejsce jej ustawienia i dobrać odpowiednio otwieraną prawo- lub lewostronnie.
Autor: Tomasz Nowacki, Gruz- Alibaba.