Pokój młodzieżowy na poddaszu ze skosami. Jak go zaaranżować i umeblować?
- Oceń potencjał wnętrza
- Meble na poddasze
- Na odpoczynek i dobry sen
- Naprzeciw skosom
- Wpuść światło do wnętrza
- Pora na dodatki
Oceń potencjał wnętrza
Trapezowy sufit i punktowa, wąska przestrzeń to największe wyzwania, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć urządzając pokój młodzieżowy na poddaszu. Chcąc zamienić go w ciekawe, funkcjonalne miejsce, zwymiaruj każdy, nawet najmniejszy zakamarek. Zwłaszcza, gdy pomieszczenie ma niewielki metraż. Przenieś na papier wyniki pomiarów i zastanów się nad wydzieleniem stref w taki sposób, aby w projektowanym wnętrzu znalazło się osobne miejsce do wypoczynku, nauki czy przestrzeń, w której nastolatek będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania oraz przyjmować gości. Tak, nadchodzi moment, kiedy ważną rolę w życiu Twojego dorastającego dziecka odgrywają znajomi. Zapewnienie mu prywatności i miejsca do spędzania czasu z przyjaciółmi wraz z wiekiem będzie tylko przybierało na znaczeniu. Pamiętaj także, że aranżacja pokoju nastolatka ma podkreślać jego indywidualizm. Nie ignoruj więc potrzeb i pomysłów dziecka. Młodzi ludzie, wkraczający powoli w świat dorosłych lubią eksperymentować ze swoim stylem i często go zmieniać. Być może uda Wam się wspólnie stworzyć przestrzeń, która nie tylko odda osobowość jej lokatora, ale będzie na tyle plastyczna, że wprowadzenie paru zmian w wystroju pokoju, nie będzie stanowiło większego problemu.
Meble na poddasze
Mądre rozplanowanie przestrzeni i umeblowanie pokoju młodzieżowego na poddaszu wymaga trzymania się kilku zasad. Zacznij od dobrania odpowiednich mebli i zaplanowania ich ustawienia. Aby wnętrze tworzyło spójną, harmonijną całość najlepiej postawić na jedną kolekcję w tej samej tonacji kolorystycznej i o podobnym designie brył. Jeśli masz wolną przestrzeń pod skosami z oknami dachowymi, ustaw pod nimi biurko, aby zapewnić nastolatkowi dostęp do naturalnego światła podczas nauki. W zależności od układu pokoju i preferencji jego użytkownika, możesz wybrać prawo, lewostronne lub bez dodatkowego miejsca do przechowywania. Zwróć uwagę na elementy wyposażenia, tj.: półki, łatwo wysuwalne i odpowiednio głębokie szuflady, mogące pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty. Biurko to jeden z najważniejszych mebli do pokoju młodzieżowego, dlatego zwróć uwagę na jego ergonomię, która sprzyja zachowaniu odpowiedniej postawy podczas odrabiania lekcji czy innych zajęć. Ta z kolei jest ważna z punktu widzenia nie tylko komfortu, ale i uniknięcia w przyszłości wad kręgosłupa.
Kupując biurko, zwróć uwagę także na jego funkcjonalność względem potrzeb nastolatka. To z kolekcji NUBI, oprócz szuflady i zamykanej szafki, ma dodatkowe półki, które ułatwiają szybki dostęp do gadżetów czy innych akcesoriów, jakie młody człowiek chce mieć pod ręką. Całą linię mebli wyróżnia oryginalny, wyrazisty dekor, który sprawdzi się we wnętrzach przeznaczonych dla chłopców. Biurko FRIBO, a dokładnie jedno z dostępnych modeli, posiada z kolei szafki i otwarte półki po dwóch stronach blatu, co zapewnia dodatkowe miejsce do przechowywania. Mebel jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – Biel Alpejska i Dąb Ribbeck Złoty. W zależności od upodobań nastolatka możesz wybrać jedną albo drugą. Tip: możesz je też połączyć. Identyczna forma brył, dwa różne odcienie będą się dobrze uzupełniać. Ważne, aby zrobić to ze smakiem.
Kolekcja NOVI, Meble Wójcik Kolekcja DENIM, Meble Wójcik
Na odpoczynek i dobry sen
Czas na jeden z najbardziej gabarytowych mebli w pokoju młodzieżowym, czyli łóżko. Z wezgłowiem czy bez. Klasyczne, z półkami, a może z wysuwanym schowkiem. Wszystko zależy od wielkości, rozkładu pokoju, położenia okien oraz skosów – czy znajdują się z dwóch stron pomieszczenia czy z jednej. Jeśli dostępna przestrzeń jest duża i możesz pozwolić sobie na ustawienie łóżka w centralnej części pokoju wybierz łóżko z wezgłowiem, np. z nowoczesnymi panelami tekstylnymi, mocowanymi do oparcia łóżka z kolekcji DENIM lub TWENTY. Będą przyjemnym dla oka elementem wystroju. Stawiając łóżko przy ścianie w pobliżu skosu, zwróć uwagę, aby nastolatek mógł swobodnie się na nim położyć i wstać. Z zasady łóżka znajdujące się przy ścianie są węższe, co nie oznacza, że mniej praktyczne oraz atrakcyjne. Niektóre z nich mają dodatkowe schowki oraz wysuwane pojemniki, które na pewno będą pomocne w utrzymaniu porządku i przechowywaniu pościeli czy innych przedmiotów. Mogą też pełnić funkcję dodatkowej kanapy. O dobrej jakości materaca, nie musimy raczej wspominać. Jak wiesz, ma on ogromy wpływ na jakość snu i powinien być dostosowany do potrzeb dziecka.
Kolekcja TWENTY, Meble Wójcik
Naprzeciw skosom
Spadziste dachy oraz wąskie przestrzenie wymagają sprytnych rozwiązań i dużej liczby schowków. Projektując nowoczesny pokój nastolatka zainwestuj w możliwie największą szafę, która pomieści jego odzież i jeszcze więcej. Jest niezbędna w młodzieżowym pokoju na poddaszu, ponieważ pozwoli zgromadzić w jednym miejscu wszystkie ubraniowe metamorfozy oraz inne przedmioty związane np. z jego hobby. W połączeniu z dodatkowym regałem będzie tworzyć stylowy i pojemny zestaw. Jeśli mamy w pomieszczeniu trudny do zagospodarowania kąt, warto pomyśleć o odpowiedniej szafie narożnej (patrz: Szafy narożne do pokoju młodzieżowego).
W pokoju młodzieżowym na poddaszu mile widziane będą niskie szafki i regały, które możesz postawić ciągiem wzdłuż biurka. Świetnie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania książek, kolekcji komiksów, gier, segregatorów, pudełek, koszy z drobiazgami czy innych przedmiotów. Będą też dobrą alternatywą dla szafy, jeśli brakuje na nią przestrzeni. Na ścianach możesz zamontować dodatkowe półki, które obok plakatów, wypełnią puste ściany i wyeksponują ważne dla nastolatka przedmioty czy elementy aranżacyjne, takie jak ulubione figurki, zegar czy świeczki. Większość mebli ustaw pod ścianami, tak żeby na środku zostało jak najwięcej wolnego miejsca.
Kolekcja LASER, Meble Wójcik
Wpuść światło do wnętrza
Pomieszczenia ze skosami mają to do siebie, że spora ich część jest zacieniona, dlatego potrzebują dodatkowego doświetlenia. Innego oświetlenia wymaga strefa snu, innego strefa do nauki, a jeszcze innego strefa, w której nastolatek spędza wolny czas. Oprócz ogólnego, centralnego światła, zastosuj też to punktowe w postaci lamp stołowych, podłogowych, kinkietów z wysięgnikami, które pozwolą na regulację kierunku i stopnia natężenia światła czy ozdobnych lampek. W guście nastolatka. Umieść je przy biurku, nad łóżkiem czy w rogu pokoju, gdzie znajduje się np. duży puf i kącik do czytania, sztaluga do malowania lub muzyczny sprzęt. Dobrym sposobem na rozświetlenie wnętrza są białe i wszelkie jasne odcienie ścian. Ich dodatkowym atutem jest to, że optycznie powiększą wąskie lub niewielkie przestrzenie. Warto ten patent wykorzystać. Jeśli lokator pokoju lubi mocne kolory, wprowadź je, ale w formie ciemnych akcentów, np. w postaci dodatków.
Pora na dodatki
Wiesz już jak umeblować pokój młodzieżowy ze skosami? Przyszedł czas na dodatki. Nie bój się z nimi eksperymentować. Baw się teksturami materiałów i ich kolorami, aby pokój młodzieżowy na poddaszu tętnił życiem, był przytulny i ciepły. Chyba, że jego właściciel preferuje chłodne, surowe klimaty. Eksperymentuj z dywanami, narzutami i poduszkami. Może Twojemu dziecku marzy się mapa na ścianie, a może duże stojące lustro. Zaangażuj w proces dekorowania nastolatka, a dowiesz się co mu się podoba, i jakie elementy wystroju są dla niego ważne.