Jak urządzić minimalistyczny salon?
- Minimalistyczna estetyka - to znaczy?
- Nowoczesny salon
- Przepis na minimalizm w salonie
- Mnimalistyczne meble do salonu
Minimalistyczna estetyka - to znaczy?
Minimalizm we wnętrzu to przede wszystkim czyste linie kwadratów i prostokątków, geometryczne wzory, funkcjonalne, otwarte i wolne od nadmiaru przedmiotów wnętrza oraz stonowane kolory. Styl ten czerpie inspirację ze sztuki i architektury. Twórcami minimalizmu byli artyści, których ruch miał u swoich podstaw prostotę. Termin ten został później spopularyzowany w latach sześćdziesiątych XX wieku i był używany w odniesieniu do stylu rzeźbiarskiego, obecnie zaś określenia tego używa się w kontekście wnętrzarskiej estetyki. Jeśli nie przepadasz za zbyt wielką liczbą rzeczy, lubisz otwarte przestrzenie i delikatne kolory w odcieniach ziemi, minimalizm jest stylem dla Ciebie. A jeśli chcesz stworzyć swój własny dom zen, salon jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia tej drogi.
Nowoczesny salon
Salon, to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. W zależności od rozkładu mieszkania może być większy lub mniejszy, połączony z kuchnią, przedpokojem albo zupełnie oddzielny. Niezależnie od metrażu stanowi niewątpliwie centralną część każdego domu. Urządzenie nowoczesnego, minimalistycznego salonu jest doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na lekkiej, prostej i wolnej od bałaganu przestrzeni.
Choć minimalistyczna estetyka koncentruje się raczej na „mniej” niż „więcej”, nie oznacza nudy. Wielu z nas słysząc o minimalizmie wyobraża sobie sterylnie czystą, białą przestrzeń z niewielką liczbą dodatków i mebli. I po części jest to prawdą, ale nie oznacza, że nie może być w niej przytulnie. Wnętrza urządzone w tym stylu faktycznie pozbawione są zbędnych przedmiotów, lecz docelowo są tak urządzone, by wszystkie elementy stanowiły praktyczną i spójną kompozycję, tworzącą ascetyczne, a jednocześnie łagodne i relaksujące miejsce do mieszkania. Bez zbędnych przedmiotów i innych zewnętrznych, niepotrzebnych dodatków.
Przepis na minimalizm w salonie
Prosty design, minimalistyczne elementy wystroju, czysty i uporządkowany wygląd, neutralna kolorystyka oraz wysoka jakość wykończenia to główne cechy minimalistycznego wystroju salonu. Choć z pozoru wydaje się prosty do osiągnięcia, uzyskanie pożądanego efektu wymaga pracy i starannego przemyślenia designu całego pomieszczenia.
Zacznij od stworzenia strefy wolnej od chaosu. Przemyśl, jakie wizualne rozpraszacze są niepotrzebne i mogą trafić do szafek. Ogranicz liczbę niepotrzebnych przedmiotów i ozdób, które pełnią wyłącznie funkcję aranżacyjną. Minimalizm to styl życia, ceni sobie praktyczność i użyteczność, dlatego w zasięgu wzroku powinny znajdować się wyłącznie sprzęty i materiały, które same w sobie stanowią dekoracje. Zostaw wyłącznie te, które są dla Ciebie cenne i ważne. Jeśli jesteś w posiadaniu wyjątkowego obrazu lub innego dzieła sztuki – wyeksponuj je, niech stanie się centralnym punktem pomieszczenia.
Minimalistyczne salony charakteryzują się jasnymi kolorami, choć czerń też jest mile widziana. Królują w nich zwykle biel, pastelowe odcienie kremów, beży i szarości oraz naturalne materiały takie jak drewno, metal czy szkło. Nie ma w nich miejsca na pstrokate kolory i wzorzyste tapety.
Jeśli salon jest mały, warto wzbogacić go o akcenty w jasnych, wyrazistych barwach. Rozważ też kolor podłogi – w niewielkiej przestrzeni lepiej sprawdzi się jasny odcień, ciemne wyglądają dostojnie, ale tylko na dużych płaszczyznach.
Mnimalistyczne meble do salonu
Wybierając meble do minimalistycznego salonu, miej na uwadze ich formę – prostą i czystą. Bryły powinny być wizualnie lekkie, gładkie, z symetrycznymi liniami, wykonane z jakościowych materiałów i ustawione tak, aby zoptymalizować swobodę ruchu. Meble takie jak szafka pod telewizor, mogą służyć jako półka, a stolik kawowy oprócz swojej podstawowej funkcji, może spełniać rolę schowka. W minimalizmie, meble same w sobie są dekoracją wnętrza. Jeśli umiejętnie je dobierzemy, będą tworzyć niepowtarzalny klimat. Warto nie ulegać modom i wybierać ponadczasowe kolekcje brył, o tym samym dekorze.
Jeśli szukasz mebli, które są kwintesencją minimalistycznego i uniwersalnego stylu przyjrzyj się kolekcji FRIBO. Proste powierzchnie, gładkie, półmatowe fronty doskonale wpiszą się w estetyczną wizualnie przestrzeń, pozbawioną nadmiaru i przepychu. Jasne, geometryczne bryły dodadzą jej lekkości, a szklane elementy osadzone w regałach, przejrzystości.
Kolekcja FRIBO BIAŁE, Meble Wójcik
Chcąc wpuścić do wnętrza więcej światła, rozważ meble w połysku. Te z kolekcji RAVENNA posiadają na frontach czarne ramki i proste metalowe uchwyty, które będą stanowić jednocześnie element dekoracyjny we wnętrzu. Ten akcent pozwoli Ci ograniczyć do minimum ilość dodatków wypełniających przestrzeń.
Kolekcja RAVENNA, Meble Wójcik
Białe, połyskujące, bez żadnych dodatkowych akcentów meble znajdziesz także w kolekcji LYON BIAŁY. Wyróżnia ją ciekawy i jednocześnie prosty kształt brył, które idealnie wypełnią przestrzeń w każdym minimalistycznym salonie.
Kolekcja LYON BIAŁY, Meble Wójcik