Zimowe światła w domowej aranżacji

Każdy z nas chyba uwielbia grudniowe dni, szczególnie te najbliżej świąt. Przystrojone miasta, choinki w centrach handlowych i kolędy, które szybko wprowadzają nas w odpowiedni nastrój. W tym czasie słowo „pstrokaty” nie istnieje. Nasze domy wypełniają się świątecznymi ozdobami i zapachami. Jednak nie tylko dodatki tworzą nastrojową atmosferę. W dużej mierze odpowiada za to również dobrze dobrane oświetlenie, które spowoduje, że nie będziemy chcieli opuszczać domowych ścian. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Projektując przestrzeń mieszkalną, warto zwrócić uwagę, jak istotną rolę odgrywa w niej oświetlenie. To ono odpowiada za wytworzenie odpowiedniego nastroju, który będzie przyciągał nas do wnętrza. Niektóre elementy można często wymieniać, wpasowując je w styl mebli, czy dostosowując do pory roku – kiedy np. chcemy wprowadzić do pokoju nadające przyjemny klimat zimowe światła. Jednak o części oświetlenia musimy pomyśleć już na etapie prac remontowo-budowlanych.

Spis treści
  1. Jak nadać wnętrzu zimowego uroku?
  2. Co pomoże na długie i ciemne wieczory?
  3. Zimowe światła - klimatyczne podświetlenie
  4. Zimne czy ciepłe oświetlenie LED?

Jak nadać wnętrzu zimowego uroku?

Jeśli lubimy częste zmiany i tylko czekamy na okazję, by dokonać w domu, choć delikatnego przearanżowania, to dobrym rozwiązaniem będą niewielkie dekoracje ze światłem w roli głównej.

Możemy zacząć od świątecznych lampek LED. Sprawdzą się nie tylko na zewnątrz budynku, ale również w jego wnętrzach. Te światełka od razu przywodzą na myśl zimową aurę, która każdemu pomieszczeniu nada przyjemny nastrój. Lampki można zawiesić wokół luster w korytarzu, na barierkach prowadzących na piętro czy na komodach i regałach w salonie i sypialni. Dla tych co lubią trochę pogłówkować przy dekorowaniu domu, pomysłowym i ciekawym wizualnie pomysłem jest zawieszenie sznurów światełek na suficie i ścianach. Do tej aranżacji warto wykorzystać lampki np. w kształcie płatków śniegu.

Zimowe światła w domowej aranżacji

Kolejną świetlną dekoracją są efektowne świeczniki. Występują one w wersjach elektrycznych, ale również w tych klasycznych z miejscem na świece. Te światełka otoczą wnętrze przyjemnym blaskiem i możemy umiejscowić je praktycznie w każdym pomieszczeniu. W salonie czy jadalni mogą posłużyć, jako typowo świąteczne dekoracje ustawione na komodzie lub stole.

Ci którzy przed świętami mają trochę więcej czasu wolnego mogą pokusić się o ręcznie wykonane świeczniki. Nic w tym trudnego! O to kilka pomysłów:

  • Puste i dobrze umyte słoiki, do których wkładamy tealighty – im ciekawszy kształt słoika, tym bardziej efektowny lampion.
  • Świece umiejscowione w szklankach, które dodatkowo można ozdobić na czas świąt brokatem.
  • Duże, przeszklone naczynie wypełniamy, np. kamieniami i wstawiamy do tego świece lub tealighty – ze względu na rozmiar może posłużyć jako lampion podłogowy.
Efektowne świeczniki
Tealighty
Świąteczne dekoracje

Cotton balls, czyli bawełniane, świecące kule, to znakomity sposób na stworzenie przytulnego nastroju. Pełnią funkcję dekoracyjną najczęściej na stołach i parapetach, ale kiedy zgasimy światło obdarują pomieszczenie przytłumionym blaskiem. Idealnie pasują do mieszkań w stylu minimalistycznym i skandynawskim.

Cotton Balls - inspiracje

Co pomoże na długie i ciemne wieczory?

Zimowe dni to niestety również krótkie dni 😉 Promienie słońca, jeśli już występują, to znikają tuż po trzynastej. Szybko pojawia się mrok, więc kiedy wracamy do domu, warto by jego pomieszczenia były dobrze oświetlone – przede wszystkim w sposób dopasowany do naszych potrzeb.

W pomieszczeniach takich jak salon, czy sypialnia najczęściej nie wystarczy tylko lampa sufitowa. Potrzebujemy wyposażyć pomieszczenie w dodatkowe elementy, które w najważniejszych punktach pokoju dodadzą jeszcze więcej światła. Lampy podłogowe, stołowe czy może kinkiety… jakie oświetlenie wybrać?

Kinkiety są przede wszystkim stosowane jako oświetlenie akcentujące, chociaż w niektórych przypadkach służą również jako oświetlenie zadaniowe (jasne, skupione w danym punkcie, niezbędne przy wykonywaniu codziennych obowiązków) lub takie wykorzystywane w niewielkiej przestrzeni, czyli np. korytarzu czy łazience o małym metrażu. Kinkiety są też modnym substytutem lampek nocnych w sypialni. Umiejscowione po obu stronach łóżka stanowią  innowacyjne rozwiązanie.

Lampy podłogowe mogą zaspokoić wszelkie potrzeby oświetleniowe, a ze względu na swoją mobilność są bardzo funkcjonalne - szczególnie kiedy decydujemy się na przearanżowanie pokoju. Zapewnią one dodatkową porcję światła w miejscu, w którym się czyta lub pracuje. Lampa ta jest zwykle zaprojektowana tak, by wysyłać światło w górę, które następnie odbija się od sufitu tworząc szersze oświetlenie. Dlatego najczęściej wybiera się do nich jaśniejsze żarówki niż do lamp stołowych.

Dobrze oświetlone pomieszczenie
Nastrojowe lampki
Zimowe lampy podłogowe

Lampy podłogowe najlepiej ustawiać za częścią wypoczynkową lub w rogu pokoju. W tych punktach spełnią swoje zastosowanie, bo ustawione zbyt blisko będą rozpraszały uwagę i nie oświetlą tej przestrzeni, której powinny.

Jeśli szukasz oświetlenia na biurko lub stół, który służy jako miejsce do pracy wybierz lampę stołową. Powinna zostać umieszczona na brzegu blatu – nie stawiaj jej za blisko siebie, gdyż będzie męczyć wzrok.

Fotel z lampką do czytania
Lampy przy łóżku

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że kształt klosza lampy ma ogromny wpływ na to, w którym kierunku będzie się rozchodzić.

  • Abażur z pionowymi bokami, taki jak klosz lampy bębnowej, w równym stopniu emituje światło od góry i dołu, przy czym jego znaczna część rozchodzi się na zewnątrz.
  • Abażur z mniejszym otworem u góry niż u dołu daje więcej światła z dołu i rozprowadza je na szerszym obszarze.
  • Lampy z przezroczystymi lub częściowo przezroczystymi abażurami z tkaniny będą emitować część światła przez boki, a jego promienie zostaną zabarwione według koloru abażuru. Na przykład czerwony klosz emituje ciepły blask, a bielszy białe światło.

Lampy stołowe mają zwykle abażury, które są szersze u dołu, w porównaniu do lamp podłogowych, ponieważ są umieszczone niżej i muszą rozpraszać światło na większą odległość, podczas gdy lampa podłogowa świeci bardziej z góry.

Klosze lamp można również zmieniać, więc jeśli nie jesteś zadowolony, po prostu go wymień!

Oświetlenie łazienki pomaga w codziennych czynnościach. W tym pomieszczeniu uwaga powinna być skupiona wokół zlewu i lustra . Polecane są chłodne temperatury barwowe światła, zapewniające lepsze widzenie detali i kontrast. W łazience można pokusić się o wykorzystanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest oświetlenie podłogowe.

Chłodne światła w łazience

Myśląc o oświetleniu pomieszczenia, szczególnie tego o niedużym metrażu można zastosować sprytny zabieg z lustrami. Promienie słońca, czy sztucznego światła, odbijając się od lustra, wprowadzają do wnętrza więcej jasności. To także bardzo dobry sposób na optyczne powiększenie pokoju. Pamiętaj jednak, by nie umieszczać go na ścianie, na której są okna.

Zimowe światła - klimatyczne podświetlenie

Wybierając meble do salonu, kuchni lub łazienki coraz częściej mamy do wyboru te z podświetlanymi elementami. Tego rodzaju produkty łączą w sobie praktyczność z estetyką, gdyż oprócz stylowego wyglądu można korzystać z nich bez dodatkowego oświetlenia. W salonie podświetlane meble w połączeniu z białym dekorem dadzą bardzo elegancki efekt.

Podświetlana kolekcja mebli Toronto
Podświetlona kolekcja Toronto
Podświetlane meble
Podświetlona kolekcja Lyon Jasny

Na rynku istnieje szeroki wybór witryn pozwalających na przechowywanie i ekspozycję wielu przedmiotów, przy jednoczesnym efekcie oświetlenia. Występują w nich przestrzenie zamykane drzwiczkami wyposażone w funkcjonalne półki oraz szuflady, pozwalające na przechowywanie dużej ilości rzeczy. Dzięki czemu taki mebel pełni jednocześnie funkcję praktyczną, dekoracyjną i oświetleniową. Jednak pamiętajmy, by wszystkie elementy w pomieszczeniu były zgodne ze stylem wnętrza.

Kolekcja mebli Lyon Ciemny

Zimne czy ciepłe oświetlenie LED?

Zimowe światła potrafią dodać uroku. Na ich efekt składają się oświetleniowe dekoracje, miejsca rozmieszczenia światła, a także jego barwa. Ten ostatni element jest bardzo ważny, szczególnie podczas planowania oświetlenia LED-owego. Jest ono dobrym wyborem nie tylko w warunkach komercyjnych, ale przede wszystkim domowych. Oprawy oświetleniowe LED mogą być droższe niż typowe oświetlenie, ale zapominamy o tym, kiedy bierzemy pod uwagę koszty ich eksploatacji i konserwacji.

Dlaczego barwy światła mają tak duże znaczenie? Odpowiednio dobrane mają wpływają na nasz nastrój, poczucie wypoczęcia czy nawet chęć do różnych aktywności. Tak więc stosując się do wskazówek rynkowych: ciepłe światło – nadaje wnętrzom przytulny charakter, ale może również wprowadzać w nastrój rozleniwienia i senności; zimne światło – stwarza wrażenie chłodu, dlatego nie jest polecane do salonów i kuchni.

Zimne światło
Ciepłe światło

Jaką barwę światła wybrać? Każdy ma swój typ, gdyż tak jak pisaliśmy wpływa ono na nasze codzienne funkcjonowanie. Ci, którzy uwielbiają oglądać filmy czy czytać książkę pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty na pewno powinni zdecydować się na ciepłą barwę. Natomiast osobom, potrzebującym dużego skupienia i pobudzenia umysłu np. w trakcie pracy w domu, najlepiej nadaje się światło zimne – ono też dedykowane jest pokojom, którym chcemy nadać szyku.

Zimowe światła sprawiają, że domowe przestrzenie zyskują atmosferę przytulności połączoną z przyjemnym nastrojem. Dostosowując się do powyższych wskazówek uda Ci się osiągnąć ten efekt. Będziesz chciał przedłużać chwile spędzone w domowym zaciszu, a święta, które w nim spędzisz będą miały magiczny charakter.

Komentarze użytkowników (0)