Meble dla dziewczynki, czyli jak urządzić pokój dla dziecka?
Sypialnia dziecka, to nie tylko pomieszczenie, w którym ono śpi. W tym miejscu spędza dużą część swojego życia, bawiąc się, odrabiając lekcje czy spotykając się ze znajomymi. W oczach naszej pociechy jest to azyl, który stanowi odbicie jej osobowości. Jak więc urządzić pokój dla dziecka, by jednocześnie sprostał jego oczekiwaniom, ale również był praktyczny?
- Pokój księżniczki
- Wygodny i głęboki sen
- Niebieski nie tylko dla chłopców
- Nieoczywiste dodatki
Pokój księżniczki
Mówi się, że projektując przestrzeń dla dziewczynki ma się więcej możliwości do wyboru – zarówno przy motywie przewodnim, kolorach i dodatkach, niż w przypadku chłopca. Chociaż gusta młodych pań nierzadko bywają bardzo wymagające 😊
Dziewczęce pokoje, szczególnie przeznaczone dla tych w wieku wczesnoszkolnym, to najczęściej pastelowe kolory lub odcienie bieli, a do tego jasne meble. Sprawia to, że pokój nabiera delikatnego klimatu i dziecięcej beztroski.
Poznaj nasze wskazówki dotyczące wyboru mebli dla dziewczynki, kolorów ścian i praktycznych rozwiązań, o których nie zawsze się myśli, a są istotnym elementem w dziecięcej sypialni.
Rozpoczynamy od marzenia chyba każdej małej księżniczki, czyli sypialni stylizowanej na różowe królestwo. Pokój dziewczynki to magiczny świat pełen kwiatów i pluszaków, jako elementów dekoracyjnych. Kolor różowy, który może pojawić się na ścianach z powodzeniem warto łączyć z bielą, szarością i innymi delikatnymi - pastelowymi odcieniami.
Różowe akcenty mogą pojawić się nie tylko na ścianach, ale również np. w postaci dywanów, krzeseł czy nawet abażurów. Ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z mebli, których szuflady posiadają wymienne uchwyty – dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki czemu, kiedy po kilku latach przyjdzie czas na zmianę stylu i kolorów, można będzie je dostosować, bez potrzeby całkowitej wymiany mebli.
Każda mała księżniczka uwielbia biżuterię i kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Posiada również dużą kolekcję lalek, a także różnych dodatków do nich, a sama uwielbia się stroić. To oznacza, że potrzebuje dużo miejsca na różne przedmioty. Dlatego w jej pokoju do przechowywania licznych przedmiotów powinien znaleźć się poniższy zestaw mebli:
- Szafa narożna - to bardzo pojemny i praktyczny mebel. Narożne ustawienie pomaga zaoszczędzić miejsca, a tego typu szafa pomieści więcej niż klasyczna ustawiona na tej samej przestrzeni. Jej wnętrza powinny kryć w sobie zarówno pojemne półki jak i drążek na ubrania.
- Komoda - wyposażona w co najmniej 3 funkcjonalne szuflady, zapewniające wiele miejsca do przechowywania rzeczy.
- Półka nad biurkiem lub łóżkiem - idealny mebel do wyeksponowania ciekawych dekoracji, zabawek i książek.
Podłoga w pokoju małej księżniczki może iść w kierunku bieli, beżu lub szarości. Na materiał polecane są te najbardziej naturalne, np. drewno czy wykładziny z surowców naturalnych. Ze względu na alergie odradza się w pokojach dziecięcych dywanów i wykładzin z długim włosiem typu shaggy, które gromadzą kurz i roztocza.
Rezygnując z wykładziny na całej podłodze pamiętaj, że nie może być ona zbyt śliska – wtedy łatwo o wypadek. Decydując się na nieduży dywan np. tylko przy łóżku połóżmy pod niego matę antypoślizgową.
Wygodny i głęboki sen
Myśląc o łóżku dziecięcym powinniśmy dużą uwagę zwrócić na materac. Jaki wybrać? Na pewno taki, który szybko się nie odkształci. Warto również zwrócić uwagę na atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex, by mieć pewność, że materace są bezpieczne – szczególnie dotyczy to najmłodszych dzieci. Certyfikat OEko-Tex informuje nas o tym, że użyto surowców, które są wolne od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych.
Wybierając materac i łóżko warto wziąć pod rozważania aktualny wiek dziecka. Dziewczęta najczęściej przechodzą największą zmianę wzrostu w wieku 8-13 lat. Jeśli dziecko zbliża się do tego wieku, powinno od razu wybrać dłuższy materac.
Natomiast zastanawiając się nad grubością materaca, warto skorzystać z następujących wskazówek: Dla najmłodszych dzieci powinno wybierać się materace piankowe, gdyż są one polecane dla kształtującego się kręgosłupa. Sprężynowych nie należy stosować poniżej szóstego roku życia, ponieważ sprężyny działają pod wpływem nacisku. Oddziaływanie sprężyn może powodować nienaturalne wygięcia kręgosłupa. Antyalergiczna, sprężysta pianka sprawdzi się doskonale.
Niebieski nie tylko dla chłopców
Niesłusznie przyjęto, że odcienie niebieskiego, przynajmniej na wczesnym etapie życia zarezerwowane są dla chłopców. Nic bardziej mylnego. Szczególnie kolory, takie jak: błękitny, lazurowy czy granatowy pasują do pokoju dla dziewczynek. Częściej są spotykane u nastolatek, ale niejedna 6-latka czy 7-latka marzy o sypialni w odcieniach niebieskiego.
Do niebieskiego koloru na ścianach pasuje jasny komplet mebli. Można zdecydować się na białe drewno, które w elegancki sposób wpasowuje się do granatowych ścian lub dekor inspirowany bielonym drewnem, tworzący ciekawy duet z jaśniejszymi odcieniami.
Jak już wspominaliśmy, niebieski jako motyw przewodni wybierany jest najczęściej do sypialni dzieci trochę starszych, czyli od 12 lat w górę. Wtedy również zaczynają się pojawiać inne potrzeby niż u najmłodszych. W takim wieku ważny jest wybór odpowiedniego biurka, zagospodarowanie przestrzeni na szkolne przedmioty i młodzieżową garderobę. Jakie meble dla dziewczynki wybrać, kiedy zabawki nie są już priorytetem?
- Wysoki regał z półkami (tzw. słupek) – ten praktyczny mebel pozwoli pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, które nie muszą być schowane do szafek. Warto wykorzystać go do przechowywania książek, dyplomów i wyróżnień czy przedmiotów, które dziecko kolekcjonuje.
- Duża szafa – doradzany jest mebel narożny lub dwudrzwiowy z możliwością dopasowania wnętrza do indywidualnych potrzeb - montaż jednego bądź dwóch drążków na ubrania, a przestrzeń poniżej można wypełnić 2 półkami.
- Komoda – im więcej szuflad i półek tym lepiej. Warto zdecydować się na modną ostatnio wersję bez uchwytów.
- Biurko – ważne by miało duży blat i szuflady na artykuły szkolne.
- Łóżko – wybierając je do pokoju dziecięcego można zdecydować się na te z dodatkową przestrzenią pod łóżkiem na skrzynię, która w odpowiednich wymiarach może pełnić funkcję praktycznego schowka na dziecięce zabawki, pościel i ubrania, albo służyć jako dodatkowe miejsce do spania dla gości.
Biurko - kolekcja Lilo, Meble Wójcik |
Nieoczywiste dodatki
Mając już meble, następnym krokiem jest wybór dodatków. Możemy skupić się na motywie zgodnym z zainteresowaniami dziecka lub wybrać, któryś z ogólnie przyjętych, czyli np.: podróżniczy, geometryczny czy skandynawski.
Niedrogim zabiegiem dekoracyjnym są naklejki na ścianę. W sklepach dostępnych jest ich wiele w różnych stylach i rozmiarach. Są też łatwe do przyklejenia, więc dziecko samo może pobawić się w małego artystę i stworzyć swoją wizję „ściennego obrazu”.
Zamiast naklejek możemy zdecydować się na coś bardziej klasycznego, czyli obrazki. Nie musimy ich szukać sklepach stacjonarnych i internetowych. Wystarczy znaleźć 3-5 grafik w sieci, wydrukować i oprawić w ramki. Są one łatwo dostępne w wielu sklepach, często nawet w dużych marketach spożywczych w okolicy naszego domu. Można z nich stworzyć ciekawą kompozycję. Np. trzy lub cztery mniejsze zawiesić wyżej, dwa większe niżej lub trzy jednakowej wielkości obok siebie.
Kolejnym pomysłem dedykowanym szczególnie małym dzieciom jest pomalowanie jednej ze ścian lub wyraźnie oddzielonego fragmentu farbą kredową. Istnieją również opcje magnetyczne, dzięki czemu nie tylko można malować po ścianie kredą, ale również przyczepiać różne elementy na magnez.
Pokój dziecka zdecydowanie powinien być zaprojektowany zgodnie z jego temperamentem. Jednak pamiętajmy o praktycznym zastosowaniu tej przestrzeni. Wybierając meble dl dziewczynki kierujmy się stylem jej codzienności, czyli czy spędza w pokoju dużo czasu, czy uprawia w nim swoje hobby czy często przychodzą do niej przyjaciele? Od tego zależy, jakie dokładnie elementy znajdą się w sypialni.