Ciężki początek roku szkolnego? Pomóż swojemu dziecku wrócić do codziennych obowiązków

Wakacje to najlepszy czas w życiu każdego dziecka i nastolatka – dwa miesiące wolnego, gorące letnie dni pełne beztroskiej zabawy i co najważniejsze, odpoczynek od szkoły i nauki. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy i nadeszła pora wrócić do codziennych obowiązków. Co może zrobić rodzic, aby umilić uczniowi powrót do szkoły i dobrze przygotować go na kolejny rok pełen edukacyjnych wyzwań?

odpowiedni pokój dla dziecka

 

Spis treści
  1. 1. Ważna jest rozmowa
  2. 2. Nie zapominamy o wakacjach!
  3. 3. A co z pokojem?
  4. 4. Miejsce do odpoczynku, nauki i zabawy

1. Ważna jest rozmowa

Znajdź czas na rozmowę z dzieckiem – zapytaj, jakie są jego potrzeby i obawy związane z nowym rokiem szkolnym. Pamiętaj również o przekazaniu mu własnych przemyśleń i ustalcie, jak możesz mu pomóc w codziennych obowiązkach. Może wspólne odrabianie prac domowych lub odbiór ze szkoły będzie dobrym pomysłem?

Innym rozwiązaniem na krzyki i łzy związane z powrotem do szkoły może być również rozmowa na temat nagród. Przykładowo, jeśli Twoje dziecko będzie grzecznie chodzić spać o wyznaczonej porze i spełni obietnicę odrobienia wszystkich lekcji, otrzyma od Ciebie nagrodę. Nie musi to być nowa gra komputerowa lub lalka – może warto pomyśleć nad wspólnym wyjściem do kina lub na lody? Mały uczeń na pewno nie odmówi takim nagrodom, a powrót do szkoły będzie mu się kojarzył z rodzinnym czasem i świętowaniem.

 

2. Nie zapominamy o wakacjach!

Wbrew pozorom dziecko nie powinno zapominać o wakacyjnych chwilach i wspaniałych wspomnieniach. Te bowiem napełniają je pozytywną energią. Usiądź wieczorem z dzieckiem i wspólnie obejrzyjcie zdjęcia z wakacji. Jeśli Twoja pociecha była na kolonii lub u dziadków na wsi, niech jeszcze raz opowie, co najfajniejszego pamięta z tamtych chwil. A może porozmawiajcie gdzie chciałaby się wybrać na kolejne wakacje lub ferie? Dzięki temu dowiesz się jakie są jej marzenia, a ona wróci do szkoły w dobrym humorze i z pewnością podzieli się opowieściami ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy.

 

3. A co z pokojem?

Powrót do szkoły nie mógłby się oczywiście odbyć bez porządków lub zmian aranżacyjnych w pokoju dziecka. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy przestrzeń ucznia spełnia jego oczekiwania oraz czy jest dostosowana do jego potrzeb i wieku. Usiądź z dzieckiem i wspólnie porozmawiajcie o tym, co przyda mu się w pokoju podczas roku szkolnego, a także czego mu brakuje lub z czego już wyrósł i co chciałby zmienić. – Wielu rodziców do pokoju swoich pociech wybiera meble z dużą ilością boxów, szafek i szuflad. Dzięki temu wszystkie szkolne akcesoria, ubrania oraz dziecięce skarby mają swoje miejsce, a w pokoju panuje ład i porządek. Jeśli rodzic zastanawia się nad zmianą mebli, które posłużą dziecku na lata, warto pomyśleć o kolekcji w jasnym, neutralnym kolorze np. kolekcji Angel. Biały dekor pozwala w bardzo szybki sposób przemienić dziecięcy kącik w modną i stylową sypialnię nastolatka – wystarczy tylko odświeżyć kolor ścian lub pomyśleć o zmianie dodatków. Równie ciekawym pomysłem jest wybór mebli z wymiennymi frontami lub uchwytami – jeśli uczniowi znudzi się stara aranżacja pokoju, wystarczy tylko zamienić je na inny odcień, a wnętrze nabierze nowego, świeżego charakteru – tłumaczy Ewelina Wójcik, Dyrektor Marketingu marki Meble Wójcik.

 

4. Miejsce do odpoczynku, nauki i zabawy

Pokój ucznia powinien być podzielony na strefę odpoczynku, zabawy i nauki. Szkoła to nie tylko edukacja i obowiązki. To także miejsce, w którym nawiązuje on nowe znajomości i przyjaźnie. Wnętrze musi być więc ładne i przygotowane na odwiedziny kolegów i koleżanek ze szkolnej ławki. Pomyśl, jak najlepiej zaaranżować przestrzeń, aby odpowiadała potrzebom Twojego dziecka, a jego przyjaciele chętnie spędzali w nim czas.

W pokoju ucznia musi się również znaleźć wydzielona strefa do nauki. Nieodzowne w tym przypadku jest odpowiednie biurko, krzesło i oświetlenie. Należy pamiętać, że biurko nie może być za małe i powinno być ustawione w miejscu, w którym występuje duża ilość światła dziennego. Powinno również stać możliwie daleko od wszelkich „rozpraszaczy uwagi” np. telewizora. Ważne jest także, aby ręce położone na blacie zginały się w pod kątem 90 stopni, a ekran monitora oddalony był od wzroku o 50-70 cm. Wszystko to zapewni Twojemu dziecku zdrowy rozwój, a nauka z pewnością stanie się efektywniejsza.

pokój dziecięcy
 
pokój dla dziecka
 

Więcej na stronie: www.meblewojcik.com.pl

Komentarze użytkowników (0)