Mieszkanie w stylu loftowym aranżacja od A do Z!
Styl loftowy to sposób aranżacji, który najłatwiej przeprowadzić w obiektach postindustrialnych, które ze swojej natury są już w mniejszym lub większym stopniu loftami. Współczesne budownictwo mieszkaniowe inspiruje się jednak tego typu estetyką, tworząc nowe mieszkania, które spełniają standardy tego wyjątkowego sposobu aranżacji. Na czym on dokładnie polega?
- Jak wygląda styl loftowy?
- Styl loftowy a industrialny – warto poznać różnice!
- Kolorystyka w stylu loftowym
- Meble w stylu loftowym
- Wyposażenie wnętrza w stylu loftowym
- Aranżacja małego mieszkania w stylu loftowym
Jak wygląda styl loftowy?
Styl loftowy to styl aranżacji wnętrz, który powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku w wyniku przemian przemysłowych i postępującej urbanizacji. Czym charakteryzuje się styl loftowy? Jego najważniejszą cechą jest przede wszystkim surowość i minimalizm. Wnętrza w stylu loftowym wyróżniają się dużymi i otwartymi przestrzeniami – w tym wysokimi sufitami, dużymi przeszkleniami oraz widocznymi detalami konstrukcyjnymi, takimi jak surowe ściany i belki, niezakryte deski lub surowy beton na podłogach czy widoczne rury oraz pozostałe elementy instalacji wodnych i elektrycznych.
Styl loftowy a industrialny – warto poznać różnice!
Styl loftowy i styl industrialny to dwa odrębne style, chociaż ze względu na pewne podobieństwa, bywają bardzo często ze sobą mylone. Aranżacja mieszkania w stylu loftowym różni się od industrialnej przede wszystkim tym, że jest ona o wiele bardziej przytulna i przyjazna. Styl industrialny jest bowiem bardzo chłodny i brutalny w swoim wyrazie. Natomiast aranżacje loftowe są idealnym połączeniem naturalnych elementów konstrukcyjnych budynku z ciepłymi kolorami i zwiększającymi przytulność dodatkami. Mieszkanie w loftowym stylu jest zazwyczaj bardziej zróżnicowane i kolorowe, wzbogacone równocześnie o różne tekstury.
Kolorystyka w stylu loftowym
Kolorystyka wnętrz w stylu loftowym to przede wszystkim ciepłe, naturalne barwy, takie jak:
- brązy
- beże
- odcienie ceglaste
Oczywiście ważnym elementem są również kolory typowe dla przemysłu, takie jak szarości, ciemne brązy i czerń.
Meble w stylu loftowym
Mieszkanie w stylu loftowym powinno być minimalistyczne i praktyczne, a jednocześnie oryginalne i pełne charakteru. W aranżacji loftów wykorzystuje się przede wszystkim meble funkcjonalne i dopasowane do przestrzeni. Przy czym ich wzornictwo powinno nawiązywać do loftowego charakteru wnętrza przede wszystkim pod względem ich kolorystyki i surowości złagodzonej cieplejszymi akcentami. W kwestii stricte kolorystycznej można zastosować również metodę kontrastu – w takiej sytuacji doskonałym wyborem będą meble w kolorze białym – zwłaszcza te, które są wyposażone we fronty z wysokim połyskiem!
Kolekcje mebli do loftu:
- Nubi
- Ravenna
- Brolo
- Imperial
- Monaco
- Novi
Przy czym w mieszkaniu urządzonym w stylu loftowym warto postawić na duże, wygodne kanapy z naturalnej skóry lub z grubego materiału w ciemnych kolorach, takich jak brąz, szary lub czarny. Ważnym elementem są również pozostałe meble – przede wszystkim regały, szafki, stoliki o surowym designie i biurka, które dodają wnętrzu oryginalnego charakteru. Także w sypialni dobrym wyborem będzie masywne łóżko inspirowane pięknem naturalnego drewna z ewentualnymi metalowymi dodatkami.
Wyposażenie wnętrza w stylu loftowym
W mieszkaniu w stylu loftowym warto zwrócić uwagę na dodatki i wyposażenie, które wpisuje się w tego typu charakter aranżacji. Bardzo popularne są lampy przemysłowe, które nadają wnętrzu surowego i oryginalnego charakteru. Można również postawić na lampy wiszące wykonane z metalowych rur, które doskonale komponują się z wysokimi sufitami.
Interesującymi dodatkami do mieszkania w stylu loftowym mogą być ozdobne elementy wykonane z betonu lub materiałów imitujących rdzę. Warto też pomyśleć o roślinach, które w naturalny sposób ożywią wnętrze i dodadzą mu przytulności. Przy czym świetnie sprawdzają się tutaj rośliny o dużych liściach.
Ciekawe detale i ozdoby dedykowane do aranżacji wnętrz w stylu loftowym:
- lampy z metalu (w tym kinkiety, lampy stołowe, oświetlenie z gołymi żarówkami)
- świece i lampiony
- stare metalowe zegary – lub stylizowane na stare zegary
- plakaty i obrazy – fotografie fabryk, mechanizmów
- miękkie tekstylia – poduszki, narzuty, pledy
Skoro już wiesz, czym charakteryzuje się loftowy i jak wygląda aranżacja mieszkania w stylu loftowym, to warto jeszcze zastanowić się nad tym, czy małe mieszkanie także może być urządzone w taki sposób.
Aranżacja małego mieszkania w stylu loftowym
Mieszkanie w stylu loftowym, mimo że kojarzy się z dużą przestrzenią, może być równie atrakcyjne w mniejszej skali, dlatego aranżacja małego mieszkania na loft jest czymś w pełni wykonalnym. Czym warto w takiej sytuacji się kierować?
Mały loft w kilku krokach:
Postaw na otwarte przestrzenie – żeby uzyskać efekt przestronności w małym mieszkaniu, warto połączyć kilka pomieszczeń w jedno, tworząc w ten sposób duże wnętrze. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca, które będzie wykorzystywane w sposób funkcjonalny i oryginalny.
Decyduj się na jasne kolory – w przypadku małych mieszkań zawsze warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że będzie ono bardziej przyjazne i przytulne. W stylu loftowym szczególnie polecamy beże, szarości, biel i ciepłe odcienie drewna. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawia, że wnętrze jest optycznie wyższe, są również lamele ścienne montowane pionowo.
Wybieraj minimalizm i funkcjonalność – przy aranżacji małego loftu warto postawić na wyposażenie, które będzie funkcjonalne i minimalistyczne. W tym przypadku najlepiej skupić się na oszczędności przestrzeni, wykorzystując meble, które spełnią kilka funkcji naraz – na przykład nowoczesne komody czy regały z półkami oraz szafkami. Przykładem takiego mebla może być także stół rozkładany czy łóżko z szufladami.
Przy czym trzeba mieć na względzie, że urządzając loft w małej przestrzeni, czeka nas zazwyczaj dość gruntowny remont mieszkania – jeśli podchodzimy do tego poważnie i bierzemy pod uwagę wyburzenie ścian. Efekt jest jednak spektakularny. Co ważne małe lofty cieszą się obecnie olbrzymią popularnością, także jest to nie tylko modna aranżacja, ale również świetna inwestycja, podnosząca wartość mieszkania.