Proste sposoby na oddzielenie jadalni od salonu oraz salonu od kuchni
Coraz częściej w nowoczesnych domach i mieszkaniach mamy do czynienia z jednym większym pomieszczeniem, które pogodzić musi funkcjonalnie i estetycznie salon z jadalnią lub z kuchnią. Niektórzy na przestrzeni tej próbują znaleźć miejsce dla wszystkich tych miejsc – salonu, kuchni i jadalni. Jak zaaranżować tego typu pomieszczenie? O czym warto wiedzieć przed oddzielaniem salonu od kuchni czy od jadalni?
- Jak oddzielić salon od jadalni bez żadnego remontu? Czemu ma służyć taki właśnie podział?
Jak oddzielić salon od jadalni bez żadnego remontu? Czemu ma służyć taki właśnie podział?
Kolekcja Lyon biały z podświetlanymi meblami do salonu
Przez wiele lat normą było łączenie salonu z jadalnią, a więc aranżowanie go jako „przestrzeni podwójnego zastosowania”. Pomieszczenie tego typu łączy w sobie zalety miejsca przeznaczonego do wypoczynku z tradycyjną jadalnią, w której zwykło się jadać wspólne posiłki, a w szczególności wszelkie uroczyste obiady i kolacje. Ta koncepcja odchodzi już jednak pomału w przeszłość, zarówno z przyczyn praktycznych, jak i estetycznych. Dlaczego? Praktyka pokazuje, że połączenie jadalni z salonem wyłącza – przynajmniej na czas trwania posiłku – kluczowe funkcje tej przestrzeni, która ma służyć swobodnemu wypoczynkowi. Bo jak tu mówić o wypoczynku, gdy tuż obok sztućce podzwaniają o talerze, a dookoła rozchodzi się drażniący zapach potraw? Aby temu zapobiec, dekoratorzy wnętrz zaczęli szukać rozwiązań mogących oddzielić część jadalnianą od salonowej, konstrukcyjnie lub przynajmniej optycznie. Konstrukcyjnie jest to znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu. Często wystarczy ścianka lub przesuwane, w pełni przeszklone drzwi. Na to jednak nie każdy i nie zawsze może sobie pozwolić. Co nam pozostaje?
Oddzielenie jadalni od salonu z użyciem samych tylko mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz oferuje zaskakująco dużo możliwości. Przykładowymi, stosowanymi dość powszechnie rozwiązaniami są:
- oddzielenie salonu od jadalni za pomocą sofy lub kanapy narożnej – to prosta i niemal oczywista koncepcja, w której kanapa zwrócona tyłem do części jadalnianej wyznacza z jednej strony granicę pomiędzy salonem a jadalnią, z drugiej zaś tworzy komfortową przestrzeń relaksu, w której każdy z domowników może spokojnie wypocząć. Plusem tego rozwiązania jest zastosowanie mebli, które i tak musiałyby się tam znaleźć. Za minus można uznać stworzenie niedostatecznej bariery dla dźwięków i zapachów.
- oddzielenie jadalni od salonu otwartym regałem na książki – otwarty regał oferuje dostęp z obu stron, tworząc jednocześnie wyraźną fizyczną barierę. Bariera ta, choć wyraźna, pozwala przenikać światłu z salonu do jadalni i na odwrót, tłumiąc nieco same dźwięki, a nawet zapachy (poprzez spowolnienie przepływu powietrza).
- wyróżnienie poszczególnych elementów przestrzeni za pomocą światła – to rozwiązanie warto stosować nie zamiast, ale obok wyżej opisanych. Oddzielenie salonu od jadalni za pomocą światła jest bardzo proste i wręcz naturalne. Na czym polega? Wystarczy w części jadalnianej, nad ustawionym tam stołem zawiesić dużą, pojedynczą lampę oświetlającą jego blat. Manewr ten optycznie wyróżni tę część pomieszczenia, nadając mu równocześnie pewnej intymności. A co z salonem? Ten można oświetlić kilkoma różnymi, rozproszonymi po całej jego przestrzeni źródłami światła w postaci małych, czasem nawet ukrytych gdzieś między meblami lampek. Tego typu efekt można osiągnąć chociażby z naszą kolekcją „Lyon biały”, doskonale sprawdzającą się w podobnych aranżacjach.
Czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Tym, co w głównej mierze ogranicza możliwości oddzielenia salonu od jadalni, jest kreatywność. Bo gdy chodzi o niezbędne do tego meble do salonu i jadalni, to te znajdziesz w naszej ofercie.
Stół rozkładany do jadalni TYP MWST10
W o aranżacji samego salonu przeczytasz w naszym poradniku „Nowoczesny salon tak, jak lubisz. Zainspiruj się projektem z cyklu #RozmowyoStylach”.
Czy efektowne oddzielenie kuchni od salonu jest możliwe? Jak zrobić to bez zmian konstrukcyjnych pomieszczenia?
Podobny, albo nawet jeszcze większy problem, co w przypadku połączenia salonu z jadalnią, mamy często z salonem łączonym bezpośrednio z kuchnią. I również tutaj obie te powierzchnie wymagają umiejętnego rozdzielenia. W jaki sposób? Możliwości jest kilka, w tym również opisana wyżej „gra świateł”, gdyż zarówno część kuchenna, jak i wypoczynkowa koniecznie powinny posiadać oddzielne oświetlenie. Ale to nie wszystko. Aby skutecznie i estetycznie oddzielić salon od kuchni, możesz zastosować:
- blat kuchenny w połączeniu z odpowiednio dobranymi krzesłami – rozwiązanie to oznacza ustawienie na linii dzielącej kuchnię od salonu solidnego blatu kuchennego, który będzie pełnił rolę zarówno blatu roboczego, jak i stołu. Aby blat ten mógł zamienić się w stół, przy którym można będzie zjeść szybki, przyjemny posiłek, muszą być dołączone do niego odpowiednio dobrane krzesła. Z tym jednak, dzięki naszej ofercie, nie powinno być żadnego problemu.
- różne materiały do wykończenia podłogi – kuchenną część podłogi wykańczamy płytkami, a więc materiałem odpornym na uszkodzenia i ułatwiającym utrzymanie pomieszczenia w czystości, zaś część salonową stylowymi panelami podłogowymi lub eleganckim parkietem.
- oddzielenie salonu od kuchni częścią jadalnianą – czyli połączenie prostoty z funkcjonalnością. Bo jak najłatwiej oddzielić część wypoczynkową salonu od aneksu kuchennego? Wstawiając pomiędzy nie jadalnię! W tym przypadku chodzi o wyróżnienie w dostępnej przestrzeni miejsca na ładny, odpowiednio duży stół z krzesłami i zawieszoną nad nim lampą. Do miejsca tego będzie bezpośredni dostęp z części kuchennej (jak powinno być w przypadku każdej jadalni), a z drugiej strony z części wypoczynkowej. W ten sposób w obrębie jednego pomieszczenia stworzysz trzy niezależne, oddzielone od siebie części o różnym przeznaczeniu. Proste, prawda?
Krzesło do kuchni lub jadalni SNAP S304
No dobrze, a co jeśli ktoś dysponuje stosunkowo niewielką przestrzenią na komponowanie części wypoczynkowej, jadalnianej czy kuchennej? To również da się zrobić, ale z użyciem mniejszej ilości mebli. Będzie to wówczas aranżacja minimalistyczna, za to w pełni funkcjonalna i z pewnością bardzo stylowa. O tym, czym kierować się przy tego typu aranżacjach, przeczytasz w poradniku „Jak urządzić minimalistyczny salon?”. Sprawdź koniecznie, czy pomysł ten sprawdzi się również w Twoim przypadku.