Mały pokój – duży problem, czyli jak zagospodarować małą przestrzeń z głową?

Urządzenie małej sypialni czy salonu to nierzadki problem w naszych domach. Im większa przestrzeń, tym możemy pozwolić sobie na swobodniejszą dowolność. Jednak, co zrobić, by niewielkie pomieszczenie uczynić funkcjonalnym i jednocześnie stylowym? Zanim zaczniemy je aranżować, warto poznać kilka użytecznych wskazówek i tricków, które pomogą nam zaprojektować mały pokój, tak by odpowiadał wszystkim naszym potrzebom.

Spis treści
  1. Mała sypialnia dla „zbieracza”
  2. Kilka metrów dla dziecka
  3. Mały, ale przytulny salon
  4. Kropka nad „i”

Mała sypialnia dla „zbieracza”

Niewielki metraż pokoju, którego wymiary oscylują w przedziale 4 -12 m2, nie oznacza, że możemy wstawić do niego wyłącznie pierwszy lepszy tapczan, małą szafkę, a o zabawie kolorami i dodatkami nie ma mowy – nic bardziej mylnego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by modne, katalogowe inspiracje i nietuzinkowe, praktyczne rozwiązania zastosować w małym pokoju. Zagospodarowanie takiej powierzchni nie jest proste i wymaga cierpliwości, lecz z pewnością można je urządzić tak, że nie jednemu przestronnemu salonowi, dużej kuchni czy około dwudziestometrowej sypialni brak takiej funkcjonalności. Wystarczy dostosować się do kilku inspiracyjnych wskazówek, które zebraliśmy poniżej.

Niewielki metraż pokoju

Urządzając domową przestrzeń, pamiętajmy, że często nie chodzi o metraż, a zaplanowanie jej z głową. Tak więc osoba, czy para posiadająca sporą kolekcję książek lub fani mody, nie muszą się obawiać małej sypialni, która tylko z pozoru może nie pomieścić ich rzeczy.

Jak urządzić sypialnię funkcjonalnie? Zacznijmy od wyboru łóżka. 140 cm szerokości zdecydowanie wystarczy dla dwóch osób. Jeżeli mamy do czynienia z naprawdę małym pokojem warto przesunąć je pod samą ścianę. Tym sposobem zaoszczędzimy sporo przestrzeni, która stanie się ustawna. Co w takim razie z lampkami i szafkami nocnymi? Kupując łóżko, zdecydujmy się na takie z możliwością zamontowania dodatkowego oświetlenia typu Butterfly lub Flexi do wezgłowia. Ewentualnie, zamontujmy kinkiety w ścianie nad łóżkiem lub powieśmy nad nim nisko klosz żyrandola.

Łóżko przy ścianie do małego pokoju
Półka na zieleń do małego pokoju
Oświetlenie nad łóżkiem w małym pokoju

Szafkę nocną zamieńmy na półkę nad łóżkiem. Możemy zawiesić ją na wysokości głowy, tak by wygodnie dało się sięgnąć ręką po różne przedmioty. Półkę można powiesić również w innych punktach sypialni. Świetnie sprawdzi się do przechowywania biżuterii, kosmetyków, kwiatów, o książkach nie wspominając. Kiedy doskwiera nam naprawdę duży brak przestrzeni, a o wciśnięciu mebla na podłogę nie ma mowy, warto zastosować zabieg zawieszenia jednej półki nad drugą i przechowywania tam nawet butów i ubrań.

 „Zbieraczom” przyda się również łóżko z pojemnikiem na pościel pod całą powierzchnią do spania. Ta przestrzeń przyda się nie tylko do schowania dodatkowej kołdry, ale również do umieszczenia tam np. sezonowych ubrań, takich jak grube kurtki, ciepłe buty, szaliki i czapki – latem, a liczne lekkie obuwie, prochowe płaszcze, apaszki – zimą.

W każdym małym pokoju znajdzie się miejsce dla tzw. bieliźniarki. Czyli wysokiego i smukłego mebla, który zajmie mniej miejsca niż komoda, a pomieści tyle samo ubrań. Występuje w opcji 4-5 półek lub w kombinacji np. 4 półek z 1-2 szufladami. Wszystko zależy, jakie rozwiązanie jest dla nas najwygodniejsze.

 

Bieliźniarka z dużą ilością półek Bieliźniarka - kolekcja Toronto Meble Wójcik Bieliźniarka  - kolekcja Novi Meble Wójcik Wysoka szafka na ubrania do małego pokoju
Bieliźniarka z kolekcji Toronto,
Meble Wójcik
Bieliźniarka z kolekcji Novi,
Meble Wójcik

 

Kilka metrów dla dziecka

Często nawet na dużych metrażach mieszkania zdarza się, że jeden z pokoi jest dużo mniejszy od pozostałych – mogą to być nawet 4 m2. Na pewno nie zrobimy z niego salonu lub głównej sypialni. Najczęściej przeznaczamy go dla dziecka – tego najmłodszego.

Oczywistym zabiegiem na optyczne powiększenie małego pokoju jest zastosowanie jasnych kolorów ścian, np. bieli lub beżu. W przypadku sypialni dziewczynki możemy iść w kierunku pastelowych kolorów – różu, fioletu, zieleni, błękitu czy żółci. Natomiast u chłopca najczęściej pozostajemy przy odcieniach niebieskiego lub szarości.

Mały pokój dziecka

Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym, w małym pokoiku wystarczy łóżko i miejsce na zabawki. Natomiast, kiedy pójdzie ono już do szkoły, potrzebuje biurka i miejsca na szkolne przedmioty. Dlatego trzeba pomyśleć o sprytnych rozwiązaniach:

  • Piętrowe łóżko z wolną przestrzenią pod częścią do spania – jest to mebel wykorzystywany powszechnie od dość niedawna. Idealnie sprawdza się właśnie w małym pokoiku, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Przestrzeń pod łóżkiem można zagospodarować, jako kącik zabaw lub miejsce na biurko. Dla rodzeństwa dzielącego jeden bardzo mały pokój, najlepsze będzie łóżko piętrowe z dwoma materacami.
  • Łóżko z szufladą – podobnie, jak w sypialni dorosłych, to rozwiązanie sprawdzi się jako miejsce na pościel czy przechowywanie przedmiotów, po które sięga się rzadko lub sezonowo.
  • Szafa narożna – pojemny mebel mieszczący całą garderobę dziecka. Jego wnętrze kryje w sobie pojemne półki, jak i drążek na ubrania.
  • Małe biurko – 60-80 cm szerokości powinno wystarczyć. Standardowe można zastąpić blatem przyczepianym do ściany, a szkolne przedmioty ustawić na licznych półkach, zamontowanych nad biurkiem.

 

Mały, ale przytulny salon

Własne mieszkanie dopasowujemy pod swoje potrzeby. Niektórzy uwielbiają wielkie sypialnie z królewskim łożem, toaletką i kompletem szaf, szafeczek i regałów. Inni potrzebują łazienki większej niż typowa, a jeszcze inne osoby poświęcają cenną przestrzeń na rzecz garderoby. Tym sposobem może okazać się, że zostajemy z małym i słabo ustawnym salonem z aneksem kuchennym. O ile w części poświęconej gotowaniu wiemy, bez jakich elementów nie może się ona obejść, to w pokoju dziennym możemy trochę pożonglować wyposażeniem. Na co przeznaczyć tę przestrzeń, wiedząc, że mamy ograniczony metraż?

Po pierwsze zacznijmy od ścian. Biały kolor farby w małym salonie powiększy go wizualnie, a także nada elegancji. Do tej barwy pasuje praktycznie każdy kolor mebli, do jednego dekoru po ciemny, czyli np.: Jackson Hilckory z czarną strukturą, Dąb Truflowy, Sosna Laredo.

Dla tych, którzy uważają biały kolor ścian za nudny, polecamy zamianę i postawienie na meble w tym kolorze. W ten sposób będziemy mogli zastosować odcienie ciemniejsze, ale polecane tylko wtedy, kiedy pokój jest dobrze nasłoneczniony.

W salonie oczywiście nie może zabraknąć sofy. Jednak duża pochłania sporo miejsca. Zastanówmy się nad taką, która pomieści maksymalnie dwie osoby. Do tego wybierzmy zgrabne i lekkie fotele lub pufy – będziemy mogli je przestawiać w zależności od potrzeby. Natomiast w przypadku stolika kawowego na pewno wystarczy ten z wymiarami oscylującymi wokół 50x50 cm. Można również użyć dwóch małych stolików, aby zastąpić jeden duży. Są one lepsze dla przepływu ruchu i łatwo przenoszą się tam, gdzie możemy ich potrzebować. Kiedy mamy bardzo mało miejsca jego preferowany kształt to koło.

Przestrzeń można uwolnić, zawieszając telewizor na ścianie. Otaczając go pułkami, otrzymamy ciekawy efekt, a także miejsce na książki, dekoracje i rodzinne pamiątki. Na tego typu przedmioty sprawdzi się również wysoka i wąska, zabudowana lub przeszklona witryna, nawet z 6 wnękami.

 

Miejsce na rzeczy w salonie Witryna z kilkoma półkami
Witryna z kolekcji Lyon Ciemny,
Meble Wójcik

Kropka nad „i”

Mały pokój bardziej niż większa przestrzeń potrzebuje dodatków, które nadadzą jej stylu. Taką rolę odgrywa na pewno dywan. W jasnym salonie postawmy na ten w intensywnym kolorze, by stworzyć kontrast i uatrakcyjnić finalny efekt. W sypialni warto zdecydować się na wełniany lub ten w typie Shaggy, co nada wnętrzu przytulności.

Udekoruj pokój w pionie – to kolejna wskazówka dla właścicieli małych przestrzeni. Wykorzystajmy do tego długie zasłony, kończące się tuż nad podłogą. Powieśmy na ścianach kilka mniejszych obrazków, np. trzy pod sobą. Dla tych, którzy lubią tapety, warto zdecydować się na tę w paski, które zawsze są w modzie.

Pamiętajmy, by nie popełniać błędu, jakim jest upychanie mebli na siłę i mieszanie styli. Na małych metrażach musimy postawić na optymalny minimalizm i trzymać się daleko od wracającego do łask maksymalizmu. Natomiast nieumiejętne mieszanie styli charakterystyczne jest bardzo kobiecym wnętrzom, gdzie jednocześnie panie chcą łączyć styl glamour i drewno z różnymi kolorami.

 
 
Komentarze użytkowników (0)