Schowek
Nie dodano żadnych elementów.
liczba produtków: 0
suma całkowita: 0 zł
sprawdź gdzie kupić

Stoliki

więcej filtrów
Filtry: pokaż filtry
- wszystkie -
- wszystkie -
- wszystkie -
- wszystkie -
- wszystkie -
- wszystkie -
- wszystkie -
1  2  3    

Subtelny kształt komfortu – ławy i stoliki kawowe

Historia stolików kawowych sięga ponoć już XIX wieku, chociaż nie do końca jest jasne, kto został jego wynalazcą. Podobno J. Stuart Foote wymyślił go podczas przygotowań do przyjęcia. Skrócił wtedy nogi stołu i od razu zachwycił go uzyskany efekt idealnie pasujący do sofy.

Część osób uznaje, że pierwszy zaprojektował go Edwin William Godwin, brytyjski architekt. Prawda jest jednak taka, że jego ...


Czytaj więcej

Subtelny kształt komfortu – ławy i stoliki kawowe

Historia stolików kawowych sięga ponoć już XIX wieku, chociaż nie do końca jest jasne, kto został jego wynalazcą. Podobno J. Stuart Foote wymyślił go podczas przygotowań do przyjęcia. Skrócił wtedy nogi stołu i od razu zachwycił go uzyskany efekt idealnie pasujący do sofy.

Część osób uznaje, że pierwszy zaprojektował go Edwin William Godwin, brytyjski architekt. Prawda jest jednak taka, że jego egzemplarz był zbyt wysoki, żeby uznać go za stolik kawowy, nawet przy dobrych chęciach.

Ława kawowa – kwintesencja wygody

Jednak jakie by nie były początki ław do salonu, znamy doskonale ich współczesność! I wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, iż jest to jeden z synonimów komfortu w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Podobno niewiele rzeczy może dorównywać wygodą z możliwością wypoczywania na sofie i swobodnego sięgania po pilot do telewizora, zimny napój czy ulubione przekąski.

Praktycznie od początku swojego istnienia takie założenie przyświecało producentom, twórcom i projektantom stolików kawowych. Konieczne było miejsce, gdzie można odstawić szklankę czy talerzyk, a jednocześnie nie będzie „zawadzać” w domu. Opcją jest oczywiście stół, ale ten z racji swojej wysokości narzuca sposób siedzenia – można zapomnieć o wygodnym niskim fotelu, pufach czy sofie. Z tego powodu wytworzył się wyraźny, chociaż podświadomy podział: stół – obiad, stolik kawowy – relaks.

Dynamiczna popularyzacja takich mebli nastąpiła w latach 50, kiedy w domach zaczęły pojawiać się telewizory. Idealnie wpasowywały się w strefę wypoczynku.

Różnorodny styl stolików kawowych

Przez lata kształt i wygląd ław się zmieniał, adaptując do panujących trendów, mód i oczekiwań klientów. Początkowo dominowało drewno – zresztą jak w większości typów mebli. Jednak wraz z upływem lat rozwijała się technologia i możliwości produkcyjne. Tym samym znikały ograniczenia dla wyobraźni projektantów.

I w ten sposób zaczęły pojawiać się blaty szklane i z tworzyw sztucznych. Stoliki przybierały proste, minimalistyczne kształty, futurystyczne linie czy tradycyjną, stonowaną solidność. Im bardziej różnicowały się nasze, jako konsumentów, upodobania, tym na rynku pojawiała się większa różnorodność form i styli. W branży meblarskiej jest tak jak w każdej innej - podaż goni popyt.

Miłośnicy klasycznych styli powinni poznać meble Cortina, Havana czy Imperial. Każda z tych kolekcji oferuje stateczny, dostojny styl, jednak na swój wyjątkowy sposób. Pokazują dosadnie, że tradycyjne modele bynajmniej nie są jednolite i monotonne. Stolik do salonu w domu, będzie wyglądał dostojnie. Ale umieszczony przy recepcji w biurze z pewnością doda splendoru całej przestrzeni.

Drugą, niezwykle liczną grupą klientów są Ci, którzy wybierają meble, w tym i stoliki kawowe, nowoczesne. Szukają w meblach czegoś wykraczającego poza funkcjonalność. Oczekują oryginalności i dopasowania w ich styl życia. W ich postrzeganiu meble stają się elementem wystroju wnętrza, nadającym mu niepowtarzalny klimat. Specjalnie dla nich powstały kolekcje takie jak: Linate, Lyon czy Toledo.

Jak dopasować stolik kawowy

Oprócz odpowiadającego nam stylu, ważne jest też dopasowanie ławy do salonu. Najważniejszym elementem jest wysokość. Przyjmuje się, że blat stolika powinien znajdować się na wysokości siedziska sofy lub fotela. Na szczęście większość tych mebli cechuje uniwersalność, zatem dobór odpowiedniej wysokości nie powinien stanowić problemu. Nieco większy problem mogą mieć osoby, szukające niższych stolików, ale nie jest to zadanie niewykonalne.

Komfortowe użytkowanie zapewni też odpowiednia proporcja – ławostół nie powinien być dłuższy niż 2/3 sofy. W ten sposób zapewni wystarczająco dużą powierzchnię do odstawiania drobiazgów, a jednocześnie nie będzie przeszkadzał.


Czytaj mniej
Infolinia
Czynna w godzinach:
pon. - pt. 08:00 - 16:00
   
 
  Infolinia